Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια μεγαλειώδη πρόκριση στους «16» του Europa League, παρότι ηττήθηκε με 2-1 από την Αϊντχόφεν, με τον Αχμέντ Χασάν να είναι ο άνθρωπος που σκόραρε το «χρυσό» γκολ για τους ερυθρόλευκους λίγο πριν το φινάλε το ματς στο Phillips Stadion.

Οι Πειραιώτες προκρίθηκαν για δεύτερη συνεχόμενη φορά στους «16» της διοργάνωσης, καθώς εκμεταλλεύτηκαν το σκορ του πρώτου αγώνα, όπου είχαν επικρατήσει με 4-2.

Αν και ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 2-0 από το πρώτο ημίχρονο και να κυνηγάει γκολ στο δεύτερο ημίχρονο για την πρόκριση, πάλεψε και κατάφερε στο 88ο λεπτό να σκοράρει μετά από προβολή του Χασάν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Εμβογκό.

Ο Ολυμπιακός σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερος, είχε δυο δοκάρια και άλλες χαμένες ευκαιρίες, όμως η λύτρωση ήρθε από τον Αιγύπτιο λίγο πριν το φινάλε, με το τελικό σφύριγμα του Τουρπέν να βρίσκει τον Ολυμπιακό να χάνει, αλλά να προκρίνεται χάρη στο γκολ του Χασάν, αλλά και του σκορ του πρώτου αγώνα.