Νικ Καλάθης, λαμπρός την… οδηγεί! Η Μπαρτσελόνα νίκησε (66-71) εκτός έδρας την Βαλένθια, με τον Έλληνα γκαρντ να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση και να είναι ο δεύτερος σκόρερ της αναμέτρησης.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού είχε 14 πόντους με 7/10 δίποντα, μοίρασε 5 ασίστ, βοηθώντας την ομάδα του Σαρούνας Γιασισκεβίτσιους να φτάσει στη δεύτερη της νίκη στην εφετινή Euroleague.

Οι Καταλανοί είχαν την κατάλληλη… αντίδραση μετά την ήττα από τη Ζενίτ στη Ρωσία. Έφυγαν με το πολύτιμο διπλό από την Λα Φοντέτα, σπάζοντας το αήττητο των γηπεδούχων.

Η Βαλένθια μπήκε καλύτερα στο ματς, με την Μπαρτσελόνα να αντεπιτίθεται στο τρίτο δεκάλεπτο, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Το 40-37 του 22ου λεπτού, μετατράπηκε σε 44-59 στο 31ο λεπτό, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 15 πόντους, μετά από ένα επιμέρους σκορ 4-22.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ανατροπή, μειώνοντας σε 63-67, 93 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιασισκεβίτσιους έδειξαν απόλυτη ψυχραιμία και πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 35-33, 44-54, 66-71

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 3 (1), Πρέπελιτς 6 (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαμπεϊρί 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ 6, Τόμπι 2, Κάλινιτς 13 (2/6 τρίποντα), Ντούμπλιεβιτς 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βίβες 7 (1), Σαν Εμετέριο 3 (1), Γουίλιαμς 7 (1), Χέρμανσον 1

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 11 (5/8 δίποντα), Χάνγκα 2 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμιτς 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ερτέλ, Οριόλα 4, Αμπρίνες 11 (3), Χίγκινς 10 (1), Μαρτίνεθ, Κούριτς, Κλαβέρ 4, Καλάθης 14 (7/10 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)