Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 του Ολυμπιακού στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και πλησίασε στους 3 πόντους από τον «αιώνιο» αντίπαλο στη βαθμολογία.

Οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν πρώτοι με 41 βαθμούς, ενώ ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε τον ΠΑΟΚ, ανέβηκε στη 2η θέση και έχει 38 πόντους. Βέβαια, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχει και ματς λιγότερο (αγωνίζεται με τον Ηρακλή την Κυριακή).

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ είχε σταθερά το προβάδισμα. Ξεκίνησε με 2-0 ενώ έφτασε μέχρι και το +4 (14-10).  Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Μουνιόθ υπέστη… μπλακ άουτ και με ένα σερί 4-0 του Παναθηναϊκού έγινε το 14-14. Οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα με 16-17 και έκτοτε δεν κοίταξαν πίσω τους, κατακτώντας τελικά το πρώτο σετ με 25-22.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο όπως το πρώτο. Δηλαδή τον Ολυμπιακό να προηγείται, αλλά με τους «ερυθρόλευκους» να δείχνουν μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και να φτάνουν τη διαφορά στο +8 (21-13). Ο Παναθηναϊκός όμως δεν τα παράτησε και με ένα σερί 3-8 μείωσε σε 24-21. Ο Ολυμπιακός όμως σε εκείνο το σημείο «καθάρισε» το σετ, με τον Φίνγκερ να κάνει το 25-21 και να ισοφαρίζει 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν μονόλογος για τον Παναθηναϊκό, με τους «πράσινους» να παίρνουν νωρίς-νωρίς το προβάδισμα με 1-4 και τη διαφορά από το 5-10 να μην πέφτει κάτω από τους 5 πόντους. Τελικό σκορ 25-14 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έκανε περίπατο.

Τα σετ: 22-25, 25-21, 14-25, 23-25