Η Εθνική μας ομάδα δεν τα κατάφερε στο παιχνίδι με την Βραζιλία, χάνοντας 79-78 από τη Βραζιλία στις λεπτομέρειες.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος μίλησε μετά το τέλος του παιχνιδιού για την εμφάνιση της ομάδας, όντας προβληματισμένος, αλλά έδωσε το σύνθημα για τη συνέχεια.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Σκουρτόπουλου:

«Ήταν ένα κακό ματς και ένα κακό αποτέλεσμα για εμάς. Πιστεύαμε πως μπορούμε να προκριθούμε από σήμερα. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν αυτό που θέλαμε να δούμε. Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας στην άμυνα.

Δεν είχαμε καμία συγκέντρωση μέσα στη ρακέτα. Αυτό είναι το σημαντικότερο στοιχείο του αγώνα. Χάσαμε, επίσης, ανοιχτά σουτ. Υπήρχε στρες. Δεν βρήκαμε τις σωστές επιλογές. Πρέπει να περάσουμε από το επόμενο ματς για να προκριθούμε».

Για την ατμόσφαιρα μετά την ήττα και τι θα ακολουθήσει, ανέφερε: «Είμαστε απογοητευμένοι. Όμως, όλοι είναι επαγγελματίες. Θα μιλήσουμε απόψε. Θα συζητήσουμε τα πάντα, για να βρούμε την λύση».