Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 απόψε στο ΟΑΚΑ, καθώς κέρδισε με 86-66 το Περιστέρι και χρειάζεται μια ακόμα νίκη για να πάρει την πρόκριση στους τελικούς της Α1.

Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους τους, αντιμετώπισαν με σοβαρότητα το παιχνίδι και έφτασαν εύκολα στην επικράτηση.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κοντράρουν το «τριφύλλι» και υποχρεώθηκαν σε… ρόλο δεύτερο στην αναμέτρηση.

Το Περιστέρι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν σούπερ ανταγωνιστικό, έχοντας τον Ζώη Καράμπελα σε καλή ημέρα, αλλά και τους Σκορδίλη, Βασιλόπουλο, οι οποίοι έδιναν λύσεις στην άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος από την περιφέρεια και δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, ενώ το Περιστέρι του είχε κόψει και τον αιφνιδιασμό με τις γρήγορες επιστροφές του.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-17 στο τέλος του δεκαλέπτου έχοντας 6/13 δίποντα και 1/5 τρίποντα, ενώ στη συνέχεια βελτιώθηκαν στο τρίποντο.

Με τον Λάνγκφορντ να σκοράρει από την περιφέρεια, τον Αντετοκούνμπο να κλείνει τους διαδρόμους και τον Γκιστ να παίρνει τα ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά και να τη φτάνει στους 18 πόντους (43-25 στο 16’) και να τελειώνει το πρώτο μέρος με 53-34, έχοντας 5/6 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο!

To…νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον Παναθηναϊκό που κράτησε το σκορ κοντά στους είκοσι πόντους, τον Καλάθη να οργανώνει σωστά και τον Τόμας να δίνει λύσεις στην επίθεση. Στην εξίσωση μπήκε και ο Κιλπάτρικ που βρήκε το δρόμο για το καλάθι. Η διαφορά έφτασε στους 23 πόντους (64-41 στο 26’), ενώ ο δεκάλεπτο τελείωσε με 68-49.

Στην υπόλοιπη διάρκεια ο Πιτίνο έκανε δοκιμές, βάζοντας τον νεαρό Καλαϊτζάκη στο ματς και δίνοντάς του χρόνο συμμετοχής ξεκουράζοντας παράλληλα τον Καλάθη. Η μεγαλύτερη διαφορά διαμορφώθηκε στο 38’ (84-59) με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην επικράτηση με το τελικό 86-66.

Από τον Παναθηναϊκό οι Καλάθης (14π, 13ας), Τόμας (12π.) και Λάνγκφορντ (12π.) ήταν καλύτεροι, ενώ για το Περιστέρι προσπάθησαν οι Σκορδίλης (17π, 8ρ.) και Βασιλόπουλος (11π.)

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 52-34, 68-49, 86-66