Το όνειρο του εισιτηρίου για το Champions League έμεινε «ζωντανό» για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, μετά την εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Οι φιλοξενούμενοι με το «διπλό» που πήραν με το γκολ του, Γκονσάλο Πασιένσια (που πέρασε ένα «φεγγάρι» από τον Ολυμπιακό) και τα δύο του Χάλερ στις καθυστερήσεις, έμειναν για 8ο σερί ματς αήττητοι, έχοντας απολογισμό 4 νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για να κουνήσουν… σεντόνι την επόμενη σεζόν.

Η γηπεδούχος Φορτούνα άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε ποτέ αφού ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες κολλημένες στο 0-0.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, η ομάδα του Άντι Χιούτερ άνοιξε το σκορ με τον πρώην επιθετικό του Ολυμπιακού, Γκονσάλο Πασιένσια με κεφαλιά για το 1-0. Λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο ρέφερι συμβουλεύτηκε και πάλι το VAR και αποφάσισε να μην δώσει πέναλτι στην Φορτούνα και η Άιντραχτ στις καθυστερήσεις σκόραρε δυο ακόμα φορές με τον Χάλερ (91′ και 93′) και έφυγε με το «τρίποντο» από το «Esprit Arena» και έμεινε στο -3 από την 4η Γκλάντμπαχ.

Δείτε εδώ τα τα γκολ του αγώνα

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 25ης αγωνιστικής στη Μπουντεσλίγκα:

Βέρντερ Βρέμης-Σάλκε 4-2 (31΄,73΄ Ρασίκα, 51΄πεν. Κρούσε, 90΄+4 Χάρνικ – 26΄,85΄ Εμπόλο)

Μπάγερν Μονάχου-Βόλφσμπουργκ 6-0 (34′ Γκνάμπρι, 37′, 85′ Λεβαντόφσκι, 52′ Ροντρίγκες, 76′ Μίλερ, 82′ Κίμιχ)

Ντόρτμουντ-Στουτγκάρδη 3-1 (62′ πεν. Ρόις, 84′ Αλκάθερ, 90′ Πούλισιτς-71′ Κεμπφ)

Λειψία-Άουγκσμπουργκ 0-0

Φράιμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου 2-1 (27′ Πέτερσεν, 80′ Σλότερμπεκ-76′ Ιμπίσεβιτς)

Μάιντς-Γκλάντμπαχ 0-1 (63′ Ελβέντι)

Χοφενχάιμ-Νυρεμβέργη 2-1 (25′ πεν., 78′ Κράμαριτς – 61′ Μπεχρένς)

Ανόβερο-Λεβερκούζεν 2-3 (51′ Τζόναθας, 73′ αυτ. Βάιζερ – 13′, 28′ Βόλαντ, 87′ Χάβερτς)

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 0-3 (48΄ Πασιένσια, 90΄+1, 90΄+4 Χάλερ)