30oC
News Now
Μια ανάσα από το Final 4 o Ολυμπιακός
Μπάσκετ

Οι ερυθρόλευκες πήραν μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για το Final 4 της Ευρωλίγκας πόλο γυναικών, επικρατώντας με 16-7 της Σαντ Αντρέου στη Βαρκελώνη.

Πολύ κοντά στην πρόκριση στο Final Four της Ευρωλίγκας πόλο γυναικών βρίσκεται ο Ολυμπιακός, επικρατώντας της Σαντ Αντρέου με 16-7 μέσα στη Βαρκελώνη. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και έκλεισε το πρώτο 8λεπτό, προηγούμενη με 3-2.

Στην 2η περίοδο ανέβασαν και άλλο την απόδοση τους, κρατώντας τις Ισπανίδες στο μηδέν και με ένα επιμέρους σκορ 4-0, ξέφυγαν με 7-2 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο 8λεπτο, οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τη διαφορά πέντε τερμάτων που είχαν χτίσει (4-4 σκορ 3ης περιόδου), ενώ στην 4η και τελευταία περίοδο την αύξησαν και άλλο, πετυχαίνοντας 5 ακόμη γκολ, ενώ δέχτηκαν μόλις 1, διαμορφώνοντας το τελικό 16-7.

Οκτάλεπτα: 2-3, 0-4, 4-4, 1-5

Σαντ Αντρέου: Σάντσεθ, Πένια Καράσκο, Καγιέχο, Μορέλ 1, Αρίνο 1, Γιάκοβιτς 1, Σκλίκινγκ 2, Παλάσιο, Κέκινγκ 1, Κρέσπι 1, Σάντεθ Πέρεθ, Νιέτο

Ολυμπιακός: Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 1, Έγκενς 2, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 3, Ασημάκη 4, Πλευρίτου Μ. 1, Γκόφερς, Μπάκλινγκ 2, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου