Η Λίβερπουλ τα βρήκε δύσκολα με την Κρίσταλ Πάλας. Μία ομάδα η οποία πάντα την προβληματίζει στο Αβφιλντ και φέτος έχει κάνει ζημιές εκτός έδρας. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε αυτό που ήθελε επικρατώντας 4-3 και παραμένοντας στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ.

Ηταν ένα περίεργο ματς, καθώς το 4-5-1 της Κρίσταλ Πάλας και η οργανωμένη άμυνα προβλημάτισαν τη Λίβερπουλ στο α’ μέρος, ένα διάστημα στο οποίο όχι απλά δεν ικανοποίησε, αλλά πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ. Η Κρίσταλ Πάλας προηγήθηκε στο 32′ με γκολ του Τάουσεντ, από μπαλιά του Ζαχά.

Στο β’ μέρος, η Λίβερπουλ έκανε μέσα σε λίγα λεπτά την ανατροπή. Ο Σαλάχ στο 46′ ισοφάρισε και στο 53′ ο Φιρμίνο σκόραρε για το 2-1. Ωστόσο η Κρίσταλ Πάλας βρήκε και πάλι τον τρόπο να ισοφαρίσει, αυτή τη φορά με κεφαλιά του Τόμκινς ((65′).

Δέκα λεπτά αργότερα, από λανθασμένη απόκρουση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων,ο Σαλάχ σε κενή εστία πέτυχε το 3-2 και ο Μανέ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το 4-2. Το ματς όμως είχε κι άλλο γκολ, καθώς ο Μαϊερ με σουτ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Στο μεταξύ η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ επικράτησε με 2-1 της Μπράϊτον στο Άνφιλντ (27΄πέν. Πογμπά, 42΄ Ράσφορντ / 72΄ Γκρος) κι σημείωσε την έκτη διαδοχική νίκη από τότε που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Νορβηγός Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ και συνεχίζει να καταδιώκει τους τέσσερις πρώτους της κατάταξης.