Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στης νίκες στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε 88-81 στο ΣΕΦ της Εφες ανεβάζοντας το ρεκόρ του στη διοργάνωση σε 7-4 και πλησιάζοντας την τουρκική ομάδα η οποία έχει 8-4.

Οι Ερυθρόλευκοι παραμένουν έτσι σε τροχιά τετράδας. Στα κρίσιμα σημεία έδειξαν ψυχραιμία και είχαν πρωταγωνιστές τους Τουπάν και Μιλουτίνοφ.

Σε εξαιρετική βραδιά ο Αξέλ Τουπάν σε άμυνα και επίθεση (19π.) ήταν εύστοχος σε κρίσιμα σουτ στο τέλος οδηγώντας τους «ερυθρόλευκους» σε ρεκόρ νικών – ηττών 7-5. Ο Μιλουτίνοβ έκανε εξαιρετική δουλειά στα ριμπάουντ και δη στα επιθετικά (6-3), είχε 15 πόντους για να συγκεντρώσει 24 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης! Νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Γιώργος Πρίντεζης (10π., 11ρ.) και πέρασε στην 8η θέση του πίνακα των ριμπάουντερ όλων των εποχών στη Euroleague, με 1127, ξεπερνώντας δύο πρώην παίκτες του Παναθηναϊκού: τον Μάικ Μπατίστ (1117) και τον Αντώνη Φώτση (1124).

Μετά το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού (25-12), η Εφες αντέδρασε και με τα σουτ από την περιφέρεια κατάφερε να μειώσει (48-46 ημίχρονο).

Ο Μίσιτς έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό καθώς τέλειωσε το ματς με 24 πόντους και έξι ασίστ, ενώ πηγή κινδύνου ήταν και ο Λάρκιν (20π).

Τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν ο τομέας υπεροχής του Ολυμπιακού όμως δεν είχε αξιοποιήσει με αποτέλεσμα να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία οι δύο ομάδες σε αυτά τα τελευταία λεπτά. Με επιμονή στην άμυνα και υπομονή στο passing game, οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν ελεύθερα σουτ, όπως αυτό του Αξέλ Τουπάν έξω από τη γραμμή του τριπόντου (79-77). Ο Μίσιτς ισοφάρισε (79-79), Τουπάν και ΛεΝτέι απάντησαν 83-79 και στη συνέχεια με 1/2 βολές από Σιμόν και Άντερσον (ενδιάμεσα ο Στρέλνιεκς έβαλε 2/2), ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειξε 85-81, με εναπομείναντα χρόνο 16΄΄. O Σπανούλης ευστόχησε σε μία βολή, ο Λάρκιν ήταν άστοχος για τρίποντο στα 8΄΄ και τέλος, ο Πρίντεζης νίκησε την άμυνα της Εφές για το 88-81.

Ο Ολυμπιακός είχε 24/40 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 10/15 βολές, 23-16 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 κοψίματα. Η Εφες τέλειωσε το ματς με 21/36 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 6/8 βολές, 20-6 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 5 κοψίματα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 5 (1), Τουπάν 19 (2/3δ,4/6τρ,3/4β), Σπανούλης 10 (1), Τίμα, Μιλουτίνοβ 15 (7/7δ,1/3β, 9ρ), Στρέλνιεκς 10, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 10 (5/9δ,11ρ,2ασ), Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 10 (2)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 20 (2), Μπαλμπάι, Μότουμ 4, Μορμάν 9 (3), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 24 (4), Άντερσον 8 (1), Ντάνστον 4, Σιμόν 8 (1).