Μετά από ένα ματς ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, ο Αρης κατέκτησε δικαίως ένα πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα, με 72-61 επί του Κολοσσού.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, ωστόσο στο δεύτερο η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου βελτιώθηκε αισθητά, για να φτάσει με επιβλητικό τρόπο στη νίκη.

Παρότι το ματς γινόταν στη μακρινή Ρόδο και παρά το γεγονός ότι ο Αρης προερχόταν από συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα (αποκλεισμός από το Fiba Europe Cup) οι οπαδοί του έδωσαν δυναμικό «παρών».

Οι κιτρινόμαυροι δεν σταμάτησαν λεπτό να ενισχύσουν την ομάδα τους και όταν η «πλάστιγγα» της νίκης έγειρε προς το μέρος του Αυτοκράτορα πανηγύρισαν έξαλλα. Μετά το τέλος του ματς, οι παίκτες πήγαν στο πέταλο όπου βρίσκονταν οι οπαδοί του Αυτοκράτορα για να τους ευχαριστήσουν για τη συμπαράστασή τους, με τους τελευταίους να τους αποθεώνουν. Όπως άλλωστε φαίνεται και από την φωτογραφία.