Ο Παναθηναϊκός νίκησε και στο δεύτερο αγώνα τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ, αυτή τη φορά με 84-67, έκανε το 2-0 στις αναμετρήσεις της ημιτελικής σειράς του πρωταθλήματος απέναντι στον «Δικέφαλο» και χρειάζεται άλλη μια νίκη για να προκριθεί στον τελικό. Η τρίτη αναμέτρηση θα διεξαχθεί την προσεχή Τρίτη (29/5, 18:30) στο κλειστό της Πυλαίας, στη Θεσσαλονίκη.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +9 (9-0) με το… καλημέρα, με τρίποντα των Σίνγκλετον, Τζέιμς, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 9-9 με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου, αλλά ένα επιμέρους σκορ 15-2 των παικτών του Πασκουάλ έφερε το 24-11. Οι φιλοξενούμενοι έστελναν διαρκώς τους «πράσινους» στις βολές, ενώ οι Λοτζέσκι και Μήτογλου έκαναν το 39-25 με σερί 8-0, για να πάνε οι ομάδες στο ημίχρονο με το σκορ στο 46-30.

Το «τριφύλλι» έφτασε στο +17 (57-40) στην τρίτη περίοδο με τρίποντο του Θανάση Αντετοκούνμπο, την ώρα που οι διαιτητές της συνάντησης απέβαλαν τον μάνατζερ του ΠΑΟΚ, Τέλη Ζουρνατσίδη, στα αποδυτήρια λίγο πριν την εκπνοή της τρίτης περιόδου. Το +18 (62-44) που ήταν το σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου δεν επέτρεπε αισιοδοξία στους Θεσσαλονικείς και ο αγώνας έληξε με μια πτώση του Λάκι Τζόουνς στο παρκέ κι έναν διάλογο μεταξύ Πασκουάλ και Τζάκσον.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-30, 62-44, 84-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (2), Ρίβερς 3 (1), Τζέιμς 10 (1), Γκιστ 2, Καλάθης 9 (1), Παππάς 17 (3), Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 10 (1), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 5, Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 6.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 6 (1), Χαραλαμπόπουλος 8, Γκος 4, Πέτεγουεϊ 11, Καρράς 2, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 9 (3), Κατσίβελης 6, Τζάκσον 7, Τζόουνς 5.