Εκπληκτικοί οι Ρόκετς νίκησαν με 95-92 τους Ουόριορς στο Γκόλντεν Στέιτ και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Δύσης, επανακτώντας το πλεονέκτημα έδρας.

Η ομάδα του Χιούστον αντέδρασε μετά τη συντριβή της (126-85) στο τρίτο παιχνίδι της σειράς και κάνοντας μία εκπληκτική τέταρτη περίοδο, έφτασε στη μεγάλη νίκη απέναντι στους πρωταθλητές.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι Ουόριορς, όμως οι Ρόκετς ήταν εκείνοι που έκλεισαν μπροστά στο ημίχρονο με 53-46. Ο Στεφ Κάρι με συνεχόμενα τρίποντα στην τρίτη περίοδο έφερε τη διαφορά στο +10 (80-70) για τους γηπεδούχους, αλλά οι «ρουκέτες» έκαναν στο τέλος την μεγάλη ανατροπή.

Κορυφαίος σκόρερ για τους Ρόκετς ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν με 30 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Πολ με 27. Ο Στεφ Κάρι σταμάτησε στους 28 πόντους, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ έκανε double-double με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Το πέμπτο παιχνίδι της σειράς, που κρίνεται στις τέσσερις νίκες, θα διεξαχθεί στο Χιούστον τα ξημερώματα της Παρασκευής.