Αήττητος ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο ο Παναθηναϊκός, «σφραγίζοντας» την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας μέχρι τους τελικούς των πλέι οφ, με μία επιβλητική νίκη, 111-57, επί του Λαυρίου. Οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν στην προημιτελική φάση των πλέι οφ τον 8ο Κολοσσό Ρόδου, ενώ το Λαύριο τερμάτισε στην 6η θέση και πρώτος αντίπαλός του θα είναι ο 3ος Προμηθέας Πατρών.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 26-59, 42-87, 57-111

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Κακλαμανάκης 5, Μέιερ 2 (0/6 σουτ), Ουίγκινς 12 (4/12 σουτ, 7 ριμπάουντ), Νουάμου (0/6 σουτ), Μουρ (4/10 σουτ, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 λάθη), Παπαδημητρίου 6 (2), Βεργίνης 2 (1/5 σουτ), Μεχίντι 4, Κουζέλογλου 6, Περράκης, Γιαννακόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρίβερς 9 (2), Βουγιούκας 6, Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τζέιμς 15 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Παππάς 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιστ 10 (1), Λεκαβίτσιους 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Όγκαστ 13 (6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 10 (6 ριμπάουντ), Μήτογλου 4 (5 ριμπάουντ

***Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, ο 2ος στην κανονική περίοδο Ολυμπιακός και ο 3ος Προμηθέας Πατρών έδωσαν τον τελευταίο αγώνα τους στην κανονική περίοδο στο ΣΕΦ. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 104-69 και στην προημιτελική φάση των πλέι οφ θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την 7η Κύμη, ενώ ο Προμηθέας θα βρει στο δρόμο του το 6ο Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 48-47, 77-52, 104-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 10 , Σπανούλης 10 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Στρέλνιεκς 9 (3), Ρόμπερτς 5 (1), Ουίλτζερ 23 (6/10 τρίποντα), Μπράουν 8 (2), Τολιόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 7 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 2, Τσουμάνης 7 (11), Αρσενόπουλος 3 (1), Μπόγρης 17 (13)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Λίποβι 10 (1), Φαγιέ 1, Έλις 6, Μαντζούκας 12 (2), Πράδερ 18 (2), Τουντζιαράκης , Σκούφη 2ς, Γκίκας 3 (1), Γερομιχαλός 7 (9 ριμπάουντ), Δημάκος 6, Καραΐσκος 2, Σωτηρίου 4