Με επική ανατροπή, η Νάπολι συνεχίζει να ελπίζει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά τελικά επικράτησε με 4-2 της Ουντινέζε για την 33η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Σε συνδυασμό μάλιστα με την ισοπαλία της Γιουβέντους στην έδρα της Κροτόνε η διαφορά στο βαθμολογικό πίνακα μειώθηκε στους 4 βαθμούς.

Η Ουντινέζε άνοιξε το σκορ στο 41′ με τον Γιάνκτο, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ινσίνιε έστειλε τις ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια. Στο 55′ ο Ινγκελσον έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά η συνέχεια ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους γηπεδούχους. Ο Αλμπιόλ ισοφάρισε στο 64′ και έξι λεπτά αργότερα ο Μίλικ έκανε το 3-2. Στο 75′ ο Τονέλι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Γιουβέντους μπορεί να προηγήθηκε στο 17′ με τον Σάντρο, αλλά ο Σίμι στο 65′ πέτυχε το γκολ της ισοφάρισεη που έμελλε να στερήσει δύο βαθμούς από τη «Γηραιά Κυρία». Απίστευτο ματς διεξήχθη ανάμεσα στην Φιορεντίνα και τη Λάτσιο.

Οι γηπεδούχοι στο 7′ έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Σπορτιέλο, αλλά η αριθμητική υπεροχή αποκαταστάθηκε στο 14′ λόγω της απευθείας κόκκινης του Μουργκία. Η Φιορεντίνα μπορεί να προηγήθηκε με 3-2 χάρη στο χατ τρικ του Βερετού (16′, 31′ πεν., 54′), αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει έστω ένα βαθμό. Η Λάτσιο με σκόρερ τους Αλμπέρτο (59′, 73′), Κάσερες (45′) και Αντερσον (69′) πήρε τη μεγάλη νίκη.