Επος για τα κορίτσια του Ολυμπιακού με κούπα στην Τουρκία (3-1 την Μπούρσα), όχι δάκρυα για τους άνδρες που δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι ανάλογο στο ΣΕΦ (νέα ήττα από τη Ραβέννα με 3-1).

Τον μεγαλύτερο θρίαμβο στην ιστορία του ελληνικού γυναικείου βόλεϊ και φυσικά της δικής της (μέχρι τον επόμενο) πέτυχε η ομάδα του Ολυμπιακού, που παρά το γεγονός ότι είχε χάσει το πρώτο παιχνίδι στον Ρέντη (3-2), αλλά και το πρώτο σετ στην Τουρκία, στη συνέχεια καθήλωσε με την εμφάνισή της και «αιχμαλώτισε» τη διάσημη αντίπαλό της, η οποία εκτός των άλλων έχει 4-5 φορές μεγαλύτερο μπάτζετ!

Τα λεφτά όμως δεν φέρνουν πάντα την ευτυχία και κυρίως δεν αγοράζονται το πάθος και η ψυχή που κατέθεσαν απλόχερα στο τάραφλεξ του Γκελντίζκολου της Προύσας τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, ο οποίος τις αποθέωσε: «Είναι ψυχάρες, το πίστευαν και το πέτυχαν».

Αυτό είναι το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο για το ελληνικό γυναικείο βόλεϊ, στην τρίτη προσπάθειά του.

Η Χριστοδούλου, η Πολ και η Λαμπρούση αποτέλεσαν ένα μαγικό τρίο που εξελίχθηκε σε… τρίγωνο των Βερμούδων που κατάπιε τους γηπεδούχους.

Κομβικό σημείο στο 4ο σετ, όταν η Μπούρσα προηγήθηκε με 14-12 και το γήπεδο πήρε φωτιά, καθώς έπαιζε το τελευταίο της χαρτί για το 2-2 και για να μείνει ζωντανή στη διεκδίκηση του τροπαίου. Εκεί με τρομερή άμυνα και φοβερό σερβίς από την Πολ ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα σερί 6-0, προηγήθηκε 18-14 και αγκάλιασε τη νίκη-τίτλο.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 20-25, 18-25, 16-25)

Μπούρσα (Βερτσέσι): Λέις 7, Γιλντιρίμ 6, Μπέλιεν 11 , Κάραγκατς 1, Ντιμίτροβα 24 (22/56 επ., 2 μπλοκ), Αλμπαρακ 9, Σαριόγλου, Αβτσί, Μπουτσένκο, Ιντσε.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Νιέμερ 12 (9/26 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 19% άριστες), Πολ 15 (9/31 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 51% υπ. – 31% άριστες), Λαμπρούση 11 (5/12 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 10 (4/6 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Χίπε 17 (17/45 επ.).

Συγκίνησανοι άνδρες

Οι άνδρες, παρά το καλό ξεκίνημα στα πρώτα τρία σετ και το κερδισμένο δεύτερο με το οποίο (όπως και στην Ιταλία) ισοφάρισαν προσωρινά το παιχνίδι, λύγισαν στις λεπτομέρειες από την καλύτερη Ραβέννα, η οποία επικράτησε με 3-1 (28-26, 23-25, 25-20, 25-18). Η μεγάλη ευκαιρία για την ελληνική ομάδα χάθηκε στο τρίτο σετ όταν προηγήθηκε 16-12 και 18-16, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα. Την προσπάθεια του Ολυμπιακού παρακολούθησαν από κοντά ο ισχυρός άνδρας των Ερυθρολεύκων Βαγγέλης Μαρινάκης με τον νέο τεχνικό της ποδοσφαιρικής ομάδας Πέδρο Μαρτίνς.

Απίστευτη εικόνα μόλις οι Ιταλοί παίρνουν και το δεύτερο σετ και εξασφαλίζουν το τρόπαιο, ο κόσμος του Ολυμπιακού τους αποθέωσε με παρατεταμένο χειροκρότημα και στη συνέχεια σε όλο το (αδιάφορο) τελευταίο σετ αποθέωνε τους παίκτες των Πειραιωτών.

Με μήνυμά του στο επίσημο προφίλ του στο Facebook ο διοικητικός ηγέτης του Ολυμπιακού, Βαγγέλης Μαρινάκης, συνεχάρη τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του συλλόγου για την κατάκτηση του Challenge Cup και την ομάδα ανδρών για τη συμμετοχή της στον τελικό. Ο έλληνας εφοπλιστής ολοκλήρωσε το διαδικτυακό του μήνυμα με τα εξής: «Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ παραμένει αυτό που τον έταξε η μοίρα: ΝΙΚΗΤΗΣ και ΘΡΥΛΟΣ»!

– Μεγάλη νίκη (3-2) με ανατροπή από 0-2 πήρε η Νίκη Αιγινίου στην Κυψέλη από τον Παναθηναϊκό για τα πλέι άουτ.

Η βαθμολογία: Νίκη Αιγινίου (2 αγ.) 4, Εθνικός Αλεξ. (1 αγ.) 3, Παναθηναϊκός (1αγ.) 1.