Με… συνοπτικές διαδικασίες η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε και από το «Γκούντισον Παρκ», όπου επιβλήθηκε με 3-1 επί της Έβερτον.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα είχε ουσιαστικά «καθαρίσει» το ματς από το πρώτο 45λεπτο όταν και προηγήθηκε με 3-0, γεγονός που της επέτρεψε να κάνει «συντήρηση δυνάμεων» στην επανάληψη. Το μικρό σερί των «εφοπλιστών» (προέρχονταν από 2 σερί νίκες) σταμάτησαν οι «πολίτες», που απλά περιμένουν να στεφθούν και μαθηματικά πρωταθλητές Αγγλίας.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «καθάρισε» στο πρώτο 20λεπτο τη Σουόνσι, με τους Λουκάκου και Αλέξις Σάντσες να διαμορφώνουν το 2-0 που έμελλε να διατηρηθεί ως το τέλος και να κρατήσει τους «μπέμπηδες» στη δεύτερη θέση της κατάταξης. Με… συνοπτικές διαδικασίες η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε και από το «Γκούντισον Παρκ», όπου επιβλήθηκε με 3-1 επί της Έβερτον.

Από τα υπόλοιπα ματς, ξεχώρισε η νίκη της Γουέστ Χαμ με 3-0 επί της Σαουθάμπτον, με τα «σφυριά» να ξεφεύγουν πέντε βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, «σπρώχνοντας» στο… γκρεμό τους «άγιους».

Η Μπέρνλι νίκησε 2-1 την ουραγό Γουέστ Μπρομ και κρατάει την έβδομη θέση, που υπό προϋποθέσεις οδηγεί στην Ευρώπη, ενώ σε απόσταση τριών βαθμών την ακολουθεί η Λέστερ, η οποία με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Μπράιτον, η οποία λίγο νωρίτερα είχε χάσει πέναλτι με τον Μάρεϊ.

Χολέμπας και Καρνέζης αγωνίστηκαν 90 λεπτά στο ματς της Γουότφορντ με την Μπόρνμουθ, με τον ομογενή μπακ-χαφ να έχει την ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του, η οποία ισοφαρίστηκε 2-2 στις καθυστερήσεις από γκολ του Ντεφόου.