Ένα ξέσπασμα της Μπάγερν απέφερε στους Βαυαρούς τρία γκολ σε 11 λεπτά και ουσιαστικά «τελείωσε» το παιχνίδι με το Αμβούργο, καθώς η πρωταθλήτρια Γερμανίας προηγήθηκε με 3-0 στο 19ο λεπτό. Το τελικό σκορ ήταν 6-0, με τον Λεβαντόφσκι να αστοχεί σε πέναλτι στο 86΄.

Με τους φιλοξενούμενους, που παραμένουν εντός της ζώνης του υποβιβασμού, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ήταν βασικός και υπέπεσε στο πέναλτι, σπρώχνοντας τον Αλκάνταρα.

Τρεις σημαντικούς βαθμούς, στη μάχη που κάνει για μία θέση στο Champions League της επόμενης περιόδου, εξασφάλισε η Λεβερκούζεν, επικρατώντας 2-0 της Γκλάντμπαχ. Ο Αλάριο στο 39΄ και ο Μπραντ στις καθυστερήσεις πέτυχαν τα γκολ της Μπάγερ, με τον Παναγιώτη Ρέτσο να περνά ως αλλαγή στο 92΄ αντί του Γουέντελ.

Στα «χαμηλά» της Μπουντεσλίγκα παρέμεινε και η Βόλφσμπουργκ, που ηττήθηκε στη «Wirsol Rhein-Neckar-Arena» με 3-0 από τη Χοφενχάιμ, ενώ η Άουγκσμπουργκ πέρασε με 3-1 από το Ανόβερο και βελτίωσε τη θέση της.