Η Ευρώπη και το Europa League τελείωσε για τη Νάπολι, που έστρεψε αμέσως την προσοχή της στο καμπιονάτο, όπου διεκδικεί το πρωτάθλημα από τη Γιουβέντους.

Οι «ατζούρι» του Σάρι άλωσαν τη «Sardegna Arena» συντρίβοντας την Κάλιαρι με 5-0 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής, κάνοντας επίδειξη δύναμης απέναντι στους γηπεδούχους.

Οι «παρτενοπέι» έκλεισαν το ημίχρονο στο 2-0 αλλά δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς συνέχισαν σε ανάλογο τέμπο στην επανάληψη και τελικά έφτασαν σε μια απολύτως πειστική νίκη.

Κάλιαρι-Νάπολι 0-5

(29΄ Καγιεχόν, 42΄ Μέρτενς, 61΄ Χάμσικ, 73΄ πεν. Ινσίνιε, 90΄ Μάριο Ρούι)

*/**Επέστρεψε στις… κακές συνήθειες η Ντόρτμουντ, που παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία (1-1) στην Άουγκσμπουργκ, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 24ης ημέρας στην Μπουντεσλίγκα. Η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, που μαζί με τον Ομέρ Τοπράκ συνέθεσε το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των Βεστφαλών, προηγήθηκε με τον Μάρκο Ρόις στο 16ο λεπτό, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 73΄ από τον Κέβιν Ντάνσο, χάνοντας την ευκαιρία να πάρει διαφορά 3 βαθμών από τους διώκτες της.