Με γκολ του Αλαν (6′) η Νάπολι νίκησε στο Σαν Πάολο τη ΣΠΑΛ 1-0 και είναι πάντα στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του ιταλικού πρωταθλήματος, ενώ ακολουθεί με ένα βαθμό λιγότερο η Γιουβέντους (66 έναντι 65), η οποίαήταν η νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι με την Τορίνο για την 25η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Με τέρμα του Άλεξ Σάντρο στο 33΄ (από ασίστ του Μπερναντέρσκι) η «Bέκια σινιόρα» επικράτησε 1-0 της συμπολίτισσας Τορίνο στο «Ολίμπικο». Ο προπονητής της Γιουβέντους, Μασιμιλάνο Αλέγκρι υποχρεώθηκε στο 15′ να κάνει την πρώτη αλλαγή, καθώς αποχώρησε με τραυματισμό ο Ιγκουαΐν. Για τη Γιουβέντους επέστρεψε ύστερα από ενάμιση μήνα ο Ντιμπάλα΄. Επίσης για την Τορίνο αυτή η ήττα ήταν η πρώτη ύστερα από έξι ματς με τον Βάλτερ Ματζάρι στον πάγκο.

Η Μίλαν επικράτησε της Σαμπντόρια με 1-0 και την έπιασε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Μποναβεντούρα στο 13′, ενώ οι «ροσονέρι» έχασαν πέναλτι στο 7′ με τον Ρικάρντο Ροντρίγκες.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις και πλέον μετρά 7 θετικά αποτελέσματα, μιας και την τελευταία ήττα είχε γνωρίσει στις 23 Δεκεμβρίου από την Αταλάντα (2-0 στο Σαν Σίρο).

Μετά από 8 αγωνιστικές και συγκεκριμένα από τις 10 Δεκεμβρίου και το ματς με την Μίλαν επέστρεψε ως βασικός στην ενδεκάδα της Μπολόνια ο Βασίλης Τοροσίδης (από τότε έχει παίξει σε τρία ματς ως αλλαγή από το 70ό λεπτό και έπειτα). Ο διεθνής δεξιός μπακ χρησιμοποιήθηκε για 83 λεπτά (αντικαταστάθηκε από τον Χελάντερ) και οι «ροσομπλού» επικράτησαν με 2-1 της Σασουόλο.