Το πλέον αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην τετράδα του Challenge Cup έκανε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 της Μενέν στο Βέλγιο στον πρώτο προημιτελικό και πλέον έχουν την ευκαιρία να «σφραγίσουν» το «εισιτήριο» στου Ρέντη, όπου θέλουν δύο σετ για να προκριθούν.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ φουριόζος στο πρώτο σετ και από την αρχή πήρε κεφάλι στο σκορ. Μετά το 10-13 οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους κι έχοντας μια διαφορά τουλάχιστον έξι πόντων, τη διατήρησαν έως το τέλος (25-17).

Στο δεύτερο σετ οι Βέλγοι ανέβασαν την απόδοση τους και μετά το 7-7 επέβαλαν με σωστές επιθέσεις το παιχνίδι τους. Προηγήθηκαν 10-7 και στη συνέχεια 15-8, κατακτώντας το σετ με 25-16, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς πιο συγκεντρωμένος. Είχε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και έχοντας σταθερή απόδοση προηγήθηκε ξανά στα σετ με 2-1 (25-22). Το τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο και κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Το ματς ήταν για γερά νεύρα, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στο τέλος. Την ώρα που η μπάλα «έκαιγε» και το σκορ ήταν 20-21 οι Πειραιώτες με συνεχόμενους πόντους πήραν το σετ με 25-21.

Τα σετ: 17-25, 25-16, 22-25, 21-25