Ο Αρης των πολλών, το τελευταίο διάστημα, προβλημάτων, έβγαλε αντίδραση και νίκησε στο Αλεξάνδρειο, το Λαύριο, με 80-69 για την 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Μία νίκη που αποτέλεσε την πρώτη του μετά από 9 συνεχείς αναποτελεσματικές προσπάθειες, σε Ελλάδα και Ευρώπη. Το πάθος, η ενέργεια των παικτών και η δυναμική της κερκίδας, συνετέλεσαν στο να φτάσει η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη στο ροζ φύλλο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στα ριμπάουντ (45 με 26 ) και εξαιρετικό ομαδικό πνεύμα (17 με 9 οι ασίστ).

Το Λαύριο πάλεψε, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο από το να πλησιάσει τον αντίπαλό του, στην τελευταία περίοδο, στους 5 πόντους (70-65). Κορυφαίοι για τους «κίτρινους» ήταν οι Μιχάλης Τσαϊρέλης (18π., 5 ριμπ.), Σπύρος Μούρτος (15π., 5 ριμπ.), Γιάννης Αθηναίου (12π, 5 ριμπ., 12 ασ.). Ξεχώρισαν για τους ηττημένους οι Ντορόν Λαμπ (16π., 4 ασ), Ντι Τζέι Τζόνσον (14π.,8 ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 47-34, 54-49, 80-69

***Ακόμη ένα βήμα για την εδραίωση του στην οκτάδα, που οδηγεί στα πλέι οφ, έκανε ο Κολοσσός στη Ρόδο. Οι «θαλασσί» επικράτησαν με 86-71 του Κόροιβου Αμαλιάδας, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη 10η ήττα τους, με την οποία συνεχίζουν τη «μάχη» για την παραμονή τους.

Ο Ντάστιν Γουέρ κυριάρχησε επιθετικά στα 25 λεπτά που έμεινε στο παρκέ για τους νικητές, έχοντας απολογισμό 25 πόντους, 4 ασίστ και μόλις ένα λάθος, ενώ από τον Κόροιβο ξεχώρισε ο Σακίλ Χάινς με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 35-42, 65-55, 86-71

***Ο Προμηθέας συνεχίζει την… κούρσα για το πλασάρισμα του στην τετράδα, πανηγυρίζοντας στην Πάτρα τη δέκατη νίκη του. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 69-58 του Πανιωνίου, «γκρεμίζοντας» του ακόμη περισσότερο τα όνειρα για παραμονή (3-13).

Κορυφαίος των νικητών ο Μο Φαγιέ με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (14) και ριμπάουντ (12), ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Λάνγκστον Χολ, πραγματοποιώντας μία «γεμάτη» εμφάνιση (13π., 6ρ., 8 ασ., 3κλ., 0 λάθη). Από τους «κυάνερυθρους» ξεχώρισε ο Ζήσης Σαρικόπουλος με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 35-26, 51-40, 69-58