Η αήττητη πορεία του Άρη στο εφετινό πρωτάθλημα συνεχίστηκε και sτη 16η αγωνιστική της Football League. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού νίκησε τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες με 3-1. Οι τρεις βαθμοί, πάντως, κατακτήθηκαν πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ, αφού ως το 89ο λεπτό το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 1-1. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν στο 58΄ με τον Ούγκο Σόουζα, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με πέναλτι του Τσιμίκα στο 77΄. Τη λύτρωση στον Άρη έφερε ο Διαμαντόπουλος, που σκόραρε επίσης από τα 11 μέτρα στο 89΄, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τζανακάκης, ξανά από την άσπρη βούλα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Βέροια δεν ήταν σε θέση να προβληματίσει τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο άνετο 3-0 «καθαρίζοντας» το παιχνίδι στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου με τους Κουτσιανικούλη (40΄) και Μάνο (45΄ πέναλτι), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βουό στο 56΄, επίσης από τα 11 μέτρα.