Με γκολ των Μέρτενς κα Χάμσικ η Νάπολι νίκησε εκτός έδρας την Μπενεβέντο 2-0 και παραμένει στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος, ύστερα από 23 αγώνες.

Η Γιουβέντους σκόρπισε με 7-0 τη Σασουόλο και επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση (πέτυχε 4 γκολ σε λιγότερο από μισή ώρα αγώνα στο πρώτο 45λεπτο!).

Η αποβολή του Καλάμπρια στο 69΄ δεν επέτρεψε στη Μίλαν να πανηγυρίσει το τέταρτο σερί «τρίποντο». Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έμεινε για 5ο συνεχόμενο ματς αήττητη (3 νίκες, 2 ισοπαλίες), αυτή την φορά με το 1-1 που απέσπασε στο «Dacia Arena» από την Ουντινέζε. Το αήττητο σερί των «ροσονέρι» στο πρωτάθλημα ξεκίνησε μετά το 0-2 από την Αταλάντα στο «Σαν Σίρο», στις 23 Δεκεμβρίου 2017 και κρατεί μέχρι σήμερα (4/02).

Μεγάλη βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε και η Κάλιαρι επί της ΣΠΑΛ (2-0), με τον Μπάμπη Λυκογιάννη να μένει στον πάγκο των γηπεδούχων. Στο ματς που άνοιξε την «αυλαία» του «κυρίως πιάτου» της 23ης ημέρας, η Ρόμα επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 επί της Βερόνα. Σε όλο το 90λεπτο στην ενδεκάδα των «τζαλορόσι» ήταν ο Κώστας Μανωλάς.