Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σημείωσε ο Αλέξις Σάντσες στη νίκη με 2-0 επί της Χάντερσφιλντ για την 26η αγωνιστική της Premier League.

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας του Μουρίνιο σκόραρε στο 68ο λεπτό, καθώς… πήρε το ριμπάουντ από το πέναλτι που ο ίδιος έχασε (απέκρουσε ο Λεσλ). Στο 55′ ο Λουκάκου ύστερα από ασίστ του Μάτα είχε ανοίξει το σκορ.

Καταιγιστική η Αρσεναλ επικράτησε με 5-1 της Εβερτον. Η ομάδα του Αρσεν Βενγκέρ είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Ράμσεϊ που σημείωσε χατ τρικ (6′, 19′, 74′), ενώ από ένα γκολ πέτυχαν οι Κοσιελνί (14′) και Ομπαμεγιάνγκ (37′). Το μόνο που κατάφερε η Εβερτον ήταν να μειώσει στο 64′ με τον Κάλβερτ-Λιούιν. Με αυτή τη νίκη, η Αρσεναλ έφτασε τους 45 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την Τότεναμ, που βρίσκεται στην 5η θέση, αλλά έχει κι έναν αγώνα λιγότερο.

Η Μάντσεστερ Σίτι «σκόνταψε» στην έδρα της Μπέρνλι, καθώς έμεινε στο 1-1.Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με τον Ντανίλο και η Μπέρνλι ισοφάρισε στο 82′ με τον Γκούντμουντσον. Η Σίτι μπορεί να κυριάρχησε (71% κατοχή) να είχε 20 τελικές (7 στην εστία), ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς.