Το Γκόλντεν Στέιτ σημείωσε την 40η νίκη του στους 50 αγώνες που έχει δώσει στην τρέχουσα σεζόν του NBA. Τελευταίο… θύμα των Ουόριορς ήταν οι Μπόστον Σέλτικς, οι οποίοι ηττήθηκαν με 109-105, παρά τους 37 πόντους (με 5/6 τρίποντα) που πέτυχε ο Κάιρι Ίρβινγκ.

Το μεγάλο «όπλο» των «πολεμιστών» ήταν ο Στεφ Κάρι, ο οποίος… διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα των φιλοξενούμενων, καθώς σημείωσε 31 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και συνολικά 49 στον αγώνα, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ σε αυτή τη σεζόν για τον άσο του Γκόλντεν Στέιτ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κάρι είχε 8/13 τρίποντα και συνολικά 16/24 σουτ εντός πεδιάς.

Στο μεταξύ, με τον Καρμέλο Άντονι να φτάνει τους 25.000 πόντους στην καριέρα του και τον Ράσελ Ουέστμπρουκ να πετυχαίνει τριπλ νταμπλ φίγκιουρ, η Οκλαχόμα Σίτι πανηγύρισε την έβδομη διαδοχική νίκη της, επικρατώντας 121-108 του Ντιτρόιτ. Ο «Μέλο» τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και έγινε ο 21ος παίκτης στην Ιστορία του NBA που φτάνει τους 25.000 στην καριέρα του, ενώ ο Ουέστμπρουκ είχε απολογισμό 31 πόντους, 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Πάντως, η αναμέτρηση «σημαδεύτηκε» από τον τραυματισμό του Αντρέ Ρόμπερσον, καθώς το πόδι του άσου των Θάντερ λύγισε σε μια «προσγείωση». Ο παίκτης διακομίστηκε εκτός αγωνιστικού χώρου με φορείο, ενώ, σύμφωνα με το ESPN, η αρχική διάγνωση είναι ότι υπέστη ρήξη επιγονατιδικού τένοντα και θα υποβληθεί σε επέμβαση, μετά την οποία αναμένεται να χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

Από εκεί και πέρα, οι Χοκς ηττήθηκαν 129-104 από την Ουάσινγκτον στην Ατλάντα, παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο ομογενής γκαρντ χρησιμοποιήθηκε για 21 λεπτά στην αναμέτρηση και τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές), 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.