Στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup Αγγλίας η Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα επικράτησε στη «ρώσικη ρουλέτα», με 4-3 της Λέστερ, στο Κινγκ Πάουερ, ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα (και η παράταση) είχε ολοκληρωθεί με 1-1.

Η Σίτι προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με τον Μπερνάρντο Σίλβα, όμως, στο 97′ ο Βάρντι ισοφάρισε με πέναλτι κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στον επιπρόσθετο χρόνο δεν μπήκε κάποιο γκολ και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Μοιραίοι για τη Λέστερ ήταν οι Βάρντι και Μαχρέζ που δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Κλαούντιο Μπράβο και η πρόκριση πήγε στην Μάντσεστερ Σίτι.

Στο άλλο παιχνίδι, η Αρσεναλ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Γουεστ Χαμ, αλλά τελικά επικράτησε με 1-0 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού. Το «χρυσό» γκολ σημείωσε ο Γουέλμπεκ στο 42′.