Υπό το βλέμμα του Σαμ Αλαρντάις η Έβερτον συνέτριψε την περασμένη εβδομάδα την Γουέστ Χαμ στο «Γκούντισον Παρκ» (4-0). Το Σάββατο με τον έμπειρο τεχνικό στο ντεμπούτο του στον πάγκο η ομάδα του Μερσεϊσάιντ επικράτησε 2-0 της Χάντερσφιλντ και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Ο μόνιμος σκόρερ της Λίβερπουλ, Μοχάμεντ Σαλάχ, μπορεί να μη βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο «Αμεξ Στάντιουμ», ωστόσο, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαλύσει την Μπράιτον (5-1), με τον Φελίπε Κουτίνιο να σκοράρει και να μοιράζει δύο ασίστ.

Για τέταρτο σερί ματς αγνοεί τη νίκη η Τότεναμ (2 ήττες, 2 ισοπαλίες). Αυτή την φορά οι «πετεινοί» έμειναν στο 1-1 εκτός έδρας με την Γουότφορντ, αποτέλεσμα που με βάση την εξέλιξη του ματς κρίνεται θετικό γι΄ αυτούς, αν αναλογιστεί κανείς ότι από το 52΄ αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο (αποβλήθηκε ο Σάντσες).

Οι παίκτες της Τσέλσι μπήκαν χαλαροί στο Στάμφορντ Μπριτζ για το ματς με τη Νιούκαστλ (3-1). Στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν στο 12′ με γκολ του Γκέιλ.

Το προβάδισμα της Νιούκαστλ αφύπνισε την Τσέλσι που είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Κρίστενσεν και ισοφάρισε στο 21′ με τον Αζάρ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μοράτα σκόραρε για το 2-1 και ο Αζάρ με πέναλτι (74′) διαμόρφωσε το τελικό 3-1.