Σε μόλις 65 λεπτά ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τη νίκη του με 3-0 επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο «Μελίνα Μερκούρη» και σημείωσε την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στην Α1 βόλεϊ.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι αγωνίστηκαν στην άδεια έδρα τους (λόγω τιμωρίας) σημείωσαν και ρεκόρ παθητικού στις αναμετρήσεις με την ομάδα του Έβρου χάνοντας μόλις 40 πόντους σε όλο τον αγώνα. Η προηγούμενη επίδοση ήταν 47 χαμένοι πόντοι τη σεζόν 2002-03.

Επίσης ο Ολυμπιακός έκανε και ρεκόρ στην επίθεση αφού σε 59 προσπάθειες δεν καταγράφηκε ούτε ένα λάθος. Συνολικά σε τρία σετ ο Ολυμπιακός έκανε μόλις 9 λάθη εκ των οποίων τα 7 ήταν χαμένα σερβίς, ενώ το ποσοστό του στην επίθεση άγγιξε το εντυπωσιακό 71%!

Τα σετ: 25-12, 25-12, 25-16

***Εντυπωσιακός ο Εθνικός νίκησε τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι με 3-1 και φιγουράρει μαζί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας. Μάλιστα την προσεχή αγωνιστική υποδέχεται τους «ερυθρόλευκους» στο ντέρμπι κορυφής

Ο Παμβοχαϊκός μετά το πρώτο σετ αντιμετώπισε μεγάλες δυσκολίες με το μπλοκ – άμυνα των πειραιωτών, τα επιθετικά τα ατού του και κυρίως ο Παλέντζας τελείωναν δύσκολα τις μπάλες. Μάλιστα ο Παλέντζας είχε 19/45 τελειωμένες επιθέσεις και οι αλλαγές που επιχείρησε ο Κώστας Δεληκώστας δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα. Ετσι η ομάδα του Βραχατίου μετά από δύο αγώνες έχει στο ενεργητικό της μόλις ένα σετ.

Τα σετ: 30-28, 22-25, 21-25, 23-25

***Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αρμενάκη και εξαιρετικό παιχνίδι από τον Προύσαλη ο Ηρακλής νίκησε με 3-2 τον Φοίνικα Σύρου μετά από συναρπαστική αναμέτρηση που είχε πάθος και εναλλαγές στο σκορ.

Ο Αρμενάκης σημείωσε 39 πόντους με ποσοστό αποτελεσματικότητας 58% στην επίθεση και 4 άσσους. Ο Προύσαλης παρότι είχε να διαχειριστεί μέτρια υποδοχή (η τέλεια μόλις 22%) η ομάδα του είχε αποτελεσματικότητα επίθεσης 49%. Αντίθετα ο Φοίνικας παρότι είχε τον Γιορντάνοφ με 25 πόντους και καλύτερη υποδοχή από τους γηπεδούχους δε μπόρεσε να κρατήσει τουλάχιστον το αήττητο και έκανε 36 συνολικά λάθη εκ των οποίων 20 χαμένα σερβίς…

Τα σετ: 25-21, 17-25, 20-25, 25-17, 15-11

***Με ηγέτη τον Δημήτρη Νικολάκη που επέστρεψε δυναμικά και «εκτελεστή» τον Χαντ (37π, 5 άσσοι) η Κηφισιά «μεταμορφώθηκε» και νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-1 μετά από αμφίρροπη αναμέτρηση που έγινε στο Ζηρίνειο.

Τα σετ:27-25, 19-25, 25-21, 25-20.

*** Η παράδοση που θέλει τον Παναθηναϊκό να χάνει στο Αιγίνιο και τη Νίκη να νικά τους «πράσινους» στο τάι μπρέικ συνεχίστηκε. Η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 και 2-1 σετ είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ζένια Γκόρτσανιουκ και Αργύρη Μαυροβουνιώτη και επικράτησε με 3-2. σ

Η αποκάλυψη της Νίκης Αιγινίου ήταν ο Ευγκένι Γκόρτσανιουκ ο οποίος έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα και μαζί με τον Μπόγιαν Στρούγκαρ σήκωσαν επιθετικά την ομάδα του Αιγινίου σημειώνοντας 25 και 23 πόντους αντίστοιχα. Η διαφορά ήταν ότι ο Γκόρτσανιουκ είχε 24/34 τελειωμένες επιθέσεις με ποσοστό 71%. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Μαυροβουνιώτης ο οποίος αναδείχτηκε στον μεγάλο πρωταγωνιστή του τάι μπρέικ με καθοριστικούς πόντους μετά το τεχνικό τάιμ άουτ. Επίσης κράτησε την υποδοχή και βοήθησε τα μέγιστα σε επίθεση αλλά και μπλοκ μαζί με τον Στρούγκαρ.

Ο Παναθηναϊκός παρά την ήττα του στις λεπτομέρειες ήταν και πάλι καλύτερος από τον προηγούμενο αγώνα δείχνοντας πως ο χρόνος δουλεύει υπέρ του. Ο Μπέλος με τον Μπολτζάνι σήκωσαν το βάρος της επίθεσης, στο 3ο σετ ο Ρουσόπουλος ξεκίνησε βασικός πασαδόρος, ενώ ο Ανδρεόπουλος έκανε μεγάλη προσπάθεια σε υποδοχή και επίθεση.

Τα σετ: 22-25, 25-22, 24-26, 25-15, 17-15