Την πρώτη νίκη του στην Α1 μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Παναθηναϊκό, πέτυχε ο Ολυμπιακός, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο τελικό, 85-56, απέναντι στην Κύμη, για τη 2η αγωνιστική.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων δεν επέτρεψε να γίνουν εμφανείς οι απουσίες των Σπανούλη, Παπανικολάου από πλευράς «ερυθρόλευκων» που… είδαν και τον Βαγγέλη Μάντζαρη να τραυματίζεται. Τρέιλορ και Οκαφορ ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους.

Με τον Χόλις Τόμπσον να σημειώνει τους 16 από τους πρώτους 28 πόντους της ομάδας του Πειραιά (16-28) και τον Μιλουτίνοβ να τροφοδοτείται στη ρακέτα, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στη 2η περίοδο, 23-43 (ημίχρονο). Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στα ριμπάουντ και έχοντας διπλάσιες ασίστ δεν ξανακοίταξε πίσω, για το 61-35 στο 30ο λεπτό.

Στην αγωνιστική επιστροφή του, μετά τον τραυματισμό του, ο Μπράιν Ρόμπερτς είχε 16:14 λεπτά συμμετοχής, με 0/4 σουτ εντός πεδιάς, ενώ μοίρασε 4 ασίστ. Η κακοδαιμονία συνεχίζεται, πάντως στο «στρατόπεδο» των «ερυθρόλευκων», καθώς μετά την απώλεια του Κιμ Τιλί, τραυματίστηκε στο δάχτυλο του αριστερού ποδιού ο Βαγγέλης Μάντζαρης και δεν ξαναπάτησε παρκέ. Η εξέλιξη του ματς επέτρεψε στον Σφαιρόπουλο να δώσει χρόνο συμμετοχής και στον νεαρό Αρσενόπουλο, ο οποίος σημείωσε 4 πόντους. Οι παίκτες του Καστρίτη έκαναν ό,τι μπορούσαν από πλευράς τους για μία ήττα με όσο το δυνατόν μικρότερη διαφορά για το -29 (56-85), όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 23-43, 35-61, 56-85

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Οκαφορ 11 (2), Τσαγκαράκης 10 (2), Γλυνιαδάκης 2, Ομπράιεν, Σμιθ 5, Μανωλόπουλος 6 (2), Έντουαρντς, Γερομίχαλος, Τζόουνς 10, Σακελλαρίου, Τρέιλορ 12, Μητσιμπόνας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Αγραβάνης 11 ( 6ρ.), Μιλουτίνοβ 12, Στρέλνιεκς 2 (5ασ.), Μάντζαρης 10, Τόμπσον 18 (2/4), ΜακΛιν 4, Τολιόπουλος 11 (3), Παπαπέτρου 9 (1 τρίποντο, 7ρ.), Αρσενόπουλος 4, Ρόμπερτς (4ασ.), Μπόγρης 10, Πρίντεζης 8 ( 8ρ., 5ασ.)