Η Παρί Σεν Ζερμέν έδειξε και πάλι πως αυτή τη χρονιά πρέπει να περιμένουμε περισσότερα από αυτή στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Ουνάι Εμερι νίκησε 3-0 την Μπάγερν στο Παρκ ντε Πρενς,στέλνοντας το μήνυμα πως είναι το αφεντικό στον 2ο όμιλο. Τα γκολ για τη γαλλική ομάδα πέτυχαν οι Ντάνι Αλβες, Καβάνι και Νεϊμάρ.

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε το αυτογκόλ του Κοάτες για να φύγει νικήτρια από τη Λισαβόνα σε βάρος της Σπόρτινγκ, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με πρωταγωνιστές τους Λουκάκου (δύο γκολ) και Μαρσιάλ (γκολ και τρεις ασίστ), νίκησε στη Μόσχα την ΤΣΣΚΑ 4-1.

Η Τσέλσι επικράτησε της Ατλέτικο στο Μετροπολιτάνο της Μαδρίτης 2-1,με γκολ που σημείωσε ο Μπατσουαγί στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο α’ μέρος, είχαν δοκάρι με τον Αζάρ, αλλά η Ατλέτικο κατάφερε να προηγηθεί με πέναλτι του Γκριζμάν. Η Τσέλσι είχε ισοφαρίσει στο β’ μέρος με τον Μοράτα. Αίσθηση προκάλεσε το 5-0 της Βασιλεία επί της Μπενφίκα η οποία τέλειωσε το ματς με δέκα παίκτες (αποβολή Αλμέιδα στο 63′). Τέλος, η Σέλτικ νίκησε στις Βρυξέλλες την Αντερλεχτ με 3-0.