Ο Κριστιάνο Ρονάλντο επέστρεψε με δύο γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ και η Ρεάλ νίκησε 3-0 τον ΑΠΟΕΛ στο Μπερναμπέου. Οι αγγλικές ομάδες συνέχισαν και την Τετάρτη με νίκες, καθώς η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 4-0 στο Ρότερνταμ τη Φέγενορντ, ενώ η Τότεναμ επικράτησε στο Λονδίνο της Ντόρτμουντ με 3-1. Μοναδική παραφωνία των Αγγλων η Λίβερπουλ που παρότι ήταν καλύτερη έφερε 2-2 στο Ανφιλντ με την Σεβίλλη.

Η Μάντσεστερ Σίτι «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο το ματς με την Φέγενορντ στο Ντε Κάιπ του Ρότερνταμ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πέτυχε τρία γκολ στα πρώτα 25 λεπτά με τους Στόουνς (2′), Αγουέρο (10′) και Ζέσους (25′). Στο β’ μέρος η Σίτι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ο Στόουνς στο 63′ πέτυχε το 4-0.

Στο Ανφιλντ η Λίβερπουλ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 5′ (από λάθος αντίδραση άμυνας και πάλι) από το γκολ του Μπεν Γιεντέρ, αλλά έκανε την ανατροπή με τους Φιρμίνο (21′) και Σαλάχ (37′). Ο Βραζιλιάνος στο 42′ εκτέλεσε πέναλτι, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι. Η Λίβερπουλ δημιουργούσε φάσεις για γκολ και στο β’ μέρος, αλλά η Σεβίλλη κόντρα στη ροή του ματς ισοφάρισε με τον Κορέα (72′). Σα να μην έφτανε αυτό, παραλίγο να «κλέψει» και το ματς καθώς ο Μουριέλ στις καθυστερήσεις σούταρε άουτ από εξαιρετική θέση.

Στο Λονδίνο, η Τότεναμ ήταν αποτελεσματική στο α’ μέρος καθώς με δύο τελικές πέτυχε ισάριθμα γκολ. Ο Σον άνοιξε το σκορ, η Ντόρτμουντ ισοφάρισε με τον Γιαρμολένκο (11′), αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κέιν σκόραρε για το 2-1. Ο διεθνής επιθετικός πέτυχε και το 3-1 στο 60′.

Στη Μαδρίτη, η Ρεάλ προηγήθηκε με τον Κριστιάνο Ρονάλντο (12′). Ο Πορτογάλος σκόραρε και με πέναλτι στο 50′ για το 2-0 (για χέρι του Ρομπέρτο Λάγκο), αλλά το βίντεο δεν δικαίωσε τον διαιτητή. Το τελικό 3-0 πέτυχε ο Ράμος στο 61′.