Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε δύσκολα εκτός έδρας την Φεϊρένσε (3-2) με πέναλτι που εκτέλεσε ο Ντοστ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων,

Η πορτογαλική ομάδα που θα αντιμετωπίσει την προσεχή Τρίτη τον Ολυμπιακό στο Γ. Καραϊσκάκης, στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ, εμφάνισε προβλήματα στην άμυνα, ενώ είναι ισχυρή στην επίθεση. Η Σπόρτινγκ προηγήθηκε 2-0 με τους Κόατες (62′), Φερνάντες (65′), αλλά δέχτηκε την ισοφάριση από τους Σίλβα (69′), Ετέμπο (80′). Τελικά πήρε την πέμπη συνεχόμενη νίκη στο πορτογαλικό πρωτάθλημα με το πέναλτι του Ντοστ στις καθυστερήσεις.

Να σημειώσουμε ότι τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Ιταλός αμυντικός Κριστιάνο Πιτσίνι, του οποίου η συμμετοχή στο ματς με τον Ολυμπιακό είναι αμφίβολη.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ: Ρούι Πατρίσιο, Πιτσίνι (24’ Ρουίς / 85’ Ιούρι Μεδέιρος), Κόατες, Ματιέ, Σίλβα, Μπρούνο Φερνάντες, Μπατάλια, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Ζέλσον Μαρτίνς, Ακούνια (85’ Ντουμπιά), Ντοστ.