Η εθνική ομάδα μπάσκετ μπήκε για ακόμα μία φορά στο παρκέ με καθυστέρηση και φυσικά το πλήρωσε, καθώς ηττήθηκε 89-77 από τη Φινλανδία. Ετσι μόνο με νίκη επί της Πολωνίας την Τετάρτη, θα σφραγίσει το εισιτήριο για την Κωνσταντινούπολη. Διαφορετικά, ο προορισμός θα είναι η Αθήνα.

Η εθνική απογοήτευσε για ακόμα μία φορά στο Ελσίνκι. Μία ομάδα που μπήκε στο γήπεδο «υπνωτισμένη» και έγινε παιχνιδάκι στα χέρια της Φινλανδίας που αγωνιζόταν χωρίς δύο βασικούς γκαρντ (Ουίλσον και Κοϊβίστο). Στην αρχή του ματς έμεινε σχεδόν τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι εντός παιδιάς, ενώ η άσχημη άμυνα επέτρεψε στους Φινλανδούς να χτίσουν από νωρίς διψήφια διαφορά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεκάλεπτο η εθνική είχε 3/12 σουτ και 6/14 βολές, με τους Φινλανδούς να έχουν διπλάσια ρημπάουντ! Στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στο +12 (45-33), ενώ στην τρίτη περίοδο άρχισε να παίρνει διαστάσεις διασυρμού, καθώς έφτασε τους 20 πόντους (23.30).

Η ελληνική ομάδα αποφάσισε να παίξει μπάσκετ στα τελευταία οκτώ λεπτά. Ο Σλούκας έκανε την αρχή για την αντεπίθεση και ακολούθησαν οι Μάντζαρης και Αγραβάνης. Με σερί 13-0 η ελληνική ομάδα μείωσε σε 69-65 στο 34′, αλλά τότε έγινε η καθοριστική φάση. Ο Μάντζαρης έκανε λάθος και αμέσως αντιαθλητικό.Παράλληλα η εθνική δέχτηκε τεχνική ποινή και με 3/3 βολές και το τρίποντο του Μάρκανεν, οι Φινλανδοί πέτυχαν έξι πόντους φτάνοντας στο +10.

Αλλά και στη δεύτερη προσπάθεια της εθνικής, όταν μείωσε σε 77-71 (δύο λεπτά πριν το τέλος), ήρθε το τρίποντο του Ράνικο να δώσει τέλος στο ματς.

Η ελληνική ομάδα είχε 18/32 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 17/29 βολές, 20-5 ρημπάουντ, 17 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο. Η Φινλανδία, τέλειωσε το ματς με 19/32 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 21/23 βολές, 22-12 ρημπάουντ, 17 ασίστ,