Σπουδαία νίκη για την Λετονία που επικράτησε 84-69 της Ρωσίας, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, στην Κωνσταντινούπολη. Πρωταγωνιστής για την Λετονία ήταν ο Τίμα που είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σβεντ με 21.

Η Λετονία κόντραρε στα ίσια την Ρωσία στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στην συνέχεια ο Κρίσταπς Πορζίνγκις «φορτώθηκε» γρήγορα με 4 φάουλ και ο Μπάγκατσκις αναγκάστηκε να τον αποσύρει στον πάγκο. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στην Ρωσία να κάνει επιμέρους σκορ 12-3 και να ξεφύγει με 11 πόντους (39-28 στο 17΄), διαφορά που κράτησε μέχρι το ημίχρονο (44-34). Στο δεύτερο μέρος οι Λετονοί βελτιώσαν αισθητά την άμυνα τους και άρχισαν σιγά σιγά να «ροκανίζουν» την διαφορά. Στο 28΄ ο Τίμα, ο καλύτερος παίκτης της Λετονίας, κατάφερε με τρίποντο να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 50-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Λετονία συνέχισε να προηγείται σταθερά με βραχεία κεφαλή, αλλά στα τελευταία πέντε λεπτά πήρε «αέρα» 10 πόντων (61-71 στο 36΄) και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 44-34, 52-52, 69-84.

***Η Σερβία επικράτησε εύκολα της Μεγάλη Βρετανίας με 82-68 και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους «16» του Ευρωμπάσκετ.

Κορυφαίος για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα. με τους Στίματς (11π, 5ρ) και Γιόβιτς (11π, 5ασ).

Από τους Βρετανούς ξεχώρισε ο νέος παίκτης της Κύμης, Οκερεαφόρ, με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 38-47, 55-65, 68-82

***Στο ρελαντί η Τουρκία, νίκησε 78-65 το Βέλγιο έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Μάλιστα, ο Ουφουκ Σάριτσα είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες. Ο Ερντέν με 12 πόντους και πέντε ασίστ ήταν ο κορυφαίος της τουρκικής ομάδας. Για το Βέλγιο, ο Βαν Ρόσομ είχε 13 πόντους, 5 ρημπάουντ, 3 ασίστ.

Νικήτρια η Ισπανία στο ντέρμπι

Η Ισπανία νίκησε δύσκολα την Κροατία με 79-73 στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου, στο Κλουζ και εξασφάλισε την πρώτη θέση. Η μαχητική Κροατία, απείλησε την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο που βρήκε πάντως λύσεις ενώ οι παίκτες της ήταν ψύχραιμοι στις βολές (7/8) στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα. Ουσιαστικά, η νίκη για την ισπανία κρίθηκε στο κόψιμο του Γκασόλ στον Μπογκντάνοβιτς στα 15».

Η Ισπανία κυριάρχησε στα ρημπάουντ (45 έναντι 33) με Πάου και Μαρκ Γκασόλ να έχουν 10 και 8 αντίστοιχα, ενώ ο Ρούμπιο με 13 πόντους και 4 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ. Για την Κροατία, ο Σάριτς είχε 18π και 13 ρημπάουντ, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς 15π με 6/16 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 32-28,54-53,73-79

***Το Μαυροβούνιο νίκησε 88-75 την Τσεχία στην 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου, στο Κλουζ της Ρουμανίας. Η ομάδα του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς «χτύπησε» από την περιφέρεια, καθώς είχε 16/34 τρίποντα με πρώτο και καλύτερο τον Σέχοβιτς (4/4).

Πρώτοι σκόρερ για το Μαυροβούνιο ήταν οι Βούσεβιτς (17 πόντους με 8/13δ,1/2β,14ρ,2ασ,3κοψ) και Ιβάνοβιτς (17π, με 3/5δ,3/3τρ,2/2β). Για την Τσεχία, ο Σατοράνσκι είχε 13 πόντους, 11 ασίστ,4 κλεψίματα.

17-24, 34-49, 55-78, 75-88

***Η Ουγγαρία νίκησε 80-71 τη Ρουμανία, με πρωταγωνιστές τους Βοϊβοντα (26π, με 8/10δ,2/8τρ,4/5β,4ρ,4ασ) και Χάνγκα (25π, με 6/11δ,2/8τρ, 7/9β,6ρ,2 ασ). Η Ουγγαρία είχε συνολικά 6/26 τρίποντα και 23/37 δίποντα, ενώ κυριάρχησε ΄στα ρημπάουντ (44 έναντι 28). Πρώτος σκόρερ της Ρουμανίας ήταν ο Μαντάτζε με 24 πόντους.