Η Πολωνία είχε για 33 λεπτά το προβάδισμα και απειλούσε τη Γαλλία με ήττα. Στα τελευταία λεπτά όμως, η ομάδα του Βενσάν Κολέ σοβαρεύτηκε έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη. Ουσιαστικά, το παιχνίδι κρίθηκε 45» πριν από το τέλος, όταν ο Ερντέλ με σουτ τριών πόντων πέτυχε το 75-69. Ο Ερντέλ ήταν πρώτος σκόρερ της Γαλλίας με 23 πόντους (8/8δ,1/3τρ,4/5β), ενώ επίσης είχε 6 ασίστ, 4ρημπ, 3 κλεψίματα.

Η γαλλική ομάδα κέρδισε τη μάχη των ρημπάουντ (38 έναντι 33), ενώ για την Πολωνία ο Μπαζίνσκι σημείωσε 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-13, 34-26, 52-51, 75-78

***Η Σλοβενία έκανε… περίπατο κόντρα στην Ισλανδία, επικρατώντας με 102-75 σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, όπου βρίσκεται και η Ελλάδα.

Η Σλοβενία παραμένει αήττητη στην διοργάνωση και σε περίπτωση νίκης στον αγώνα της Τετάρτης (6/9, 14:45) κόντρα στην Γαλλία θα τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου. Για ακόμη ένα αγώνα πρώτος σκόρερ των Σλοβένων ήταν ο Γκόραν Ντράγκιτς με 21 πόντους, ενώ ο Ντόνσιτς είχε 13. Από τους Ισλανδούς ξεχώρισε ο Χέρμανσον με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 43-60, 59-81, 75-102

Η Γερμανία νίκησε την Ιταλία

Η Γερμανία νίκησε την Ιταλία με 61-55 και αν νικήσει στην τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου στο Τελ Αβίβ την Λιθουανία, θα πάρει την πρώτη θέση.

Ο Σρέντερ ήταν και πάλι πρωταγωνιστής για τη Γερμανία καθώς τέλειωσε το ματς με 17 πόντους (5/10δ,7/8β, 4ασ,6λ), ενώ για την Ιταλία ο Φιλόι σημείωσε 15 πόντους. Για την ιταλική ομάδα ο Μπελινέλι είχε 4/18 σουτ, ενώ ο Ντατόμε 3/10.

Τα δεκάλεπτα: 17-16,29-29,38043,55-61

***Η Λιθουανία νίκησε εύκολα την Ουκρανία με 94-62 στην 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου, στο Τελ Αβίβ. Οι Λιθουανοί με 12/26 τρίποντα και κυριαρχία στα ρημπάουντ (42 έναντι 36), είχαν κορυφαίο παίκτη τον Βαλαντσιούνας (22π,14ρ), ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Κουζμίνσκας (17π) και Καλνιέτις (10π,11ασίστ).

Η Ουκρανία ήταν άστοχη από την περιφέρεια (3/13 τρίποντα), ενώ είχε πρώτο σκόρερ τον Πούστοβγι (29π, με 14/19δ,1/1β,8ρ).

Τα δεκάλεπτα: 10-27, 30-44, 47-72, 62-94

***Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει το Ισραήλ. Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια τέλειωσε 89-89, καθώς ο Κάσπι ισοφάρισε για το Ισραήλ στα 6» και στη συνέχεια έκοψε το σουτ του Πακούλια. Στο εξτρα πεντάλεπτο, η Γεωργία κυριάρχησε και έφτασε στη νίκη με 104-91. Σούπερ εμφάνιση για τη Γεωργία από τον Σενγκέλια ο οποίος είχε 25 πόντους (8/18δ,1/4τρ,6/8β), 19 ρημπ, 4 ασίστ. Συνολικά η ομάδα του Ζούρου είχε 50 ρημπάουντ έναντι 22. Πρώτος σκόρερ του Ισραήλ ήταν ο Μέκελ με 23 πόντους και 5 ασίστ