Η ΑΕΚ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, «σκούπισε» το Ρέθυμνο στα προημιτελικά των πλέι οφ και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση της Α1 Ανδρών, όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό. Μετά τη νίκη στο ΟΑΚΑ, η Ένωση επιβλήθηκε του αντιπάλου της και στην Κρήτη, με 81-70, κι έκανε το 2-0.

Στην ιστορική πρώτη νίκη της Ένωσης στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» πρωταγωνίστησε η άμυνα, ο έλεγχος των ριμπάουντ (43 η ΑΕΚ έναντι 26 του Ρεθύμνου) και ο Ρόκο Λένι Ούκιτς, ο οποίος για ακόμη μία φορά παρουσιάστηκε… ορεξάτος στην επίθεση και με 18 πόντους (4 ασίστ) οδήγησε τους «κιτρινόμαυρoυς» στην επιτυχία. Από τους Κρήτες προσπάθησε ο Ουόλτερ Λέμον με 14 πόντους.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην αποφασιστικότητα της ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο. Η Ένωση, η οποία είχε πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -10 (50-40), «έδεσε» την άμυνα της, περιορίζοντας τους γηπεδούχους σε μόλις 6 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, και με έμφαση στην παραγωγικότητα έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 24-6 και μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +8 (64-56).

Με τον Ούκιτς να εκτελεί στο 32΄ και να δίνει στην ΑΕΚ διψήφιο προβάδισμα (69-58), η Ένωση επιστράτευσε και πάλι την άμυνα της για να μην απειληθεί μέχρι το τελικό 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 50-40, 56-64, 70-81.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 11 (1), Άρνολντ 10, Φιτζπάτρικ 6 (1), Λέμον 14 (1), Ραζής, Σάφτενααρ 12 (4), Τάλτον 3 (1τρ., 9ασ.), Καμπερίδης 12 (2), Λαγουδάκης, Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 2.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ούκιτς 18 (2), Μιλόσεβιτς 13 (1), Λαρεντζάκης 7 (1), Μαυροειδής 13, Μαυροκεφαλίδης 5, ΜακΓκραθ 3, Ελονού 2, Βασιλειάδης 8 (1), Σκουλίδας, Σάκοτα 12 (2).