Αυτοκτονία Ολυμπιακού, που χάνοντας το πλεονέκτημα έδρας (ήττα με 71-73 από την Εφές στο φινάλε) καλείται εάν θέλει πλέον να πάει στο «Σινάν Ερντέμ» τον Μάιο για το φάιναλ φορ να νικήσει πρώτα την άλλη εβδομάδα στο «Αμπντί Ιπεκτσί» την έδρα της ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς που πήρε το πλεονέκτημα !

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν απίστευτα διαβασμένοι (ρεσιτάλ Περάσοβιτς) και εγκλώβισαν τα ατού του Ολυμπιακού, μην επιτρέποντάς του αυτή τη φορά να βγάλει αιφνιδιασμούς, να τρέξει και να σκοράρει σε ανοιχτό γήπεδο.

Η Εφές πήγε κόντρα στη φιλοσοφία της παίζοντας σε αργό τέμπο και δικαιώθηκε, με τους Πειραιώτες να αναγκάζονται να παίξουν ανορθόδοξα και να έχουν περισσότερες επιθέσεις με τρίποντα (30) από δίποντα (29) !

Οι φιλοξενούμενοι κούρασαν τον εκπληκτικό στο πρώτο μέρος και καλό στο δεύτερο Βασίλη Σπανούλη με τον Περάσοβιτς να αλλάζει μια ολόκληρη πεντάδα πάνω του !

Ο δε Πρίντεζης – εξίσου συγκλονιστικός – έχασε κρίσιμες βολές (5/10) ενώ νωρίτερα είχε βάλει μεγάλα καλάθια στα τελευταία λεπτά στο σημείο όπου ο Ολυμπιακός έπαιζε ορθολογικά.

Ο τραυματισμός στο γόνατο του Μιλουτίνοφ (έχασε όλο το δεύτερο ημίχρονο) σε συνδυασμό με το έξοχο παιχνίδι του Ντάνστον σε ένα γήπεδο που γνωρίζει άψογα έκαναν τη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός εξουδετέρωσε τον Ερτέλ αλλά την πάτησε από Ντάνστον, Χάνεϊκατ και Γκρέιντζερ.

Το σούτ του Κέρκ στα 48’’ μπορεί να…βγήκε και τελικά να μπήκε (διαμορφώνοντας το τελικό σκορ) και το τρίποντο του Γκρίν να βρήκε σίδερο στην εκπνοή, αλλά ο Ολυμπιακός είναι αλήθεια ότι εγκλωβίστηκε στην παγίδα των Τούρκων που από την αρχή μπήκαν δυνατά.

Το ξέσπασμα των γηπεδούχων ήρθε στο 2ο δεκάλεπτο φτάνοντας να προηγούνται στο ημίχρονο με 44-37 με την άμυνα να αποτελεί το μεγάλο τους όπλο και με επιμέρους σκορ σε αυτή την περίοδο 22-14.

Όσους πόντους δηλαδή είχαν πετύχει οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου και στο πρώτο δεκάλεπτο με τη μόνη διαφορά ότι εκεί είχαν δεχτεί 23 !

Ο Βασίλης Σπανούλης είχε δείξει στα τελευταία παιχνίδια ότι πατάει και πάλι καλά και αφήνιασε στο πρώτο ημίχρονο. Με 5/7 τρίποντα και 15 πόντους σμπαράλιασε κάθε αμυντικό πλάνο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς (με τα δύο τρίποντα να είναι μεταξύ άλλων από τα εννέα μέτρα στη λήξη του χρόνου).

Ο τεχνικός της Εφές τον έπαιζε με βοήθειες, με διάφορα τρίκ αλλά όταν ο Kill Bill δεν είχε καθαρό στόχο έκανε ευτυχισμένους τους συμπαίκτες του (5 ασίστ στο πρώτο εικοσάλεπτο). Στο οποίο ο Ολυμπιακός έβρισκε στόχο περισσότερο από τα 6.75 (9/18 τρίποντα ποσοστό 50%) παρά κοντά στο καλάθι (6/16 δίποντα, ποσοστό μόλις 38%).

Πιο αξιόπιστος εκεί ο Γιώργος Πρίντεζης που κράτησε τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο (όπου πέτυχε τους 11 από τους 12 πόντους που είχε στο πρώτο εικοσάλεπτο).

Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει αποφασισμένοι για το μπρέικ, με τον πρώην Ερυθρόλευκο Μπράιαν Ντάνστον να κάνει εκπληκτική εμφάνιση με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ από το πρώτο κιόλας εικοσάλεπτο.

Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε 0/5 τρίποντα και μη βρίσκοντας λύσεις κοντά στο καλάθι (ο Μιλουτίνοφ ήταν εκτός λόγω τραυματισμού και μόνο ο Γιάνγκ με τον Πρίντεζη σκόραραν στο ζωγραφιστό με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να μείνουν μόλις σε 10 πόντους σε ένα δεκάλεπτο.

Η επιθετική δυστοκία (που ξεκινούσε από την κακή άμυνα) συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό που από το 51-47 του 27’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 54-56 (32’) από τον Χάνεϊκατ που είχε αρχίσει να ζεσταίνεται. Το άσχημο δε για τους πρωταθλητές Ελλάδος ήταν ότι ήταν σε άλλο γήπεδο ο Κέμ Μπίρτς.

Το πρώτο τρίποντο μετά από 15 λεπτά ήρθε για τους γηπεδούχους από τον Ερικ Γκρίν για να περάσει και πάλι μπροστά ο Ολυμπιακός (58-56 στο 33΄), ενώ λίγο ο Μπίρτς και λίγο ο Αγραβάνης έφεραν πόντους κοντά στο καλάθι (62-58 στο 34’) πριν έρθει μια ακόμα τρίποντη βόμβα από τον Βασίλη Σπανούλη (65-58 στο 35’ με τον αρχηγό των γηπεδούχων να έχει 6/10 τρίποντα και 20 πόντους αλλά και 6 ασίστ σε εκείνο το σημείο).

Όμως οι Τούρκοι με δύο άμεσα τρίποντα από Ερτέλ και Γκρέιντζερ μείωσαν άμεσα στον πόντο (65-64 το 36’) και ο Μπράουν ολοκλήρωσε την ανατροπή με κάρφωμα με την Εφές να περνάει μπροστά (65-67 στο 37’) με γρήγορο σερί 8-0.

Ο συγκλονιστικός Πρίντεζης, έδωσε για τελευταία φορά προβάδισμα στην ομάδα του στο 1’34’’ (71-69) αλλά έχασε άλλες δύο (από τις πέντε συνολικά χαμένες του) βολές στο τελευταίο λεπτό, με το σκορ στην ισοπαλία (71-71), το σούτ του Κέρκ βγήκε και…μπήκε τελικά στα 48’’ (71-73) ενώ το σούτ του Γκρίν στο φινάλε δεν βρήκε το στόχο από τα 6.75 που τα «έσπασε» στο δεύτερο εικοσάλεπτο από την περιφέρεια (2/12 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-37, 54-51, 71-73

Ολυμπιακός (13/29 διπ., 11/30 τρ., 12/18 βολ., 27-10 ριμπ., 15 ασιστ, 4 κλεψ., 3 κοψ.): Γκριν 10(2/7τρ), Μπιρτς 3, Γιανγκ 4(5ρ), Παπαπέτρου 3(1), Σπανούλης 20(6/10τρ, 6ασ, 5λ), Γουότερς, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 20(1/3τρ, 6ρ), Παπανικολάου 7(1/6τρ, 6ρ), Μάντζαρης

Εφές (23/38 διπ., 6/24 τρ., 9/14 β., 26-10 ριμπ., 21 ασιστ, 8 κλεψ., 9 λαθ., 3 κοψ.): Τόμας 2, Χάνικατ 15 (2/7τρ, 9ρ), Μπαλμπάι 4, Μπράουν 6, Οσμάν 3(1/4τρ), Γκρέιντζερ 9(1/4τρ), Ερτέλ 5(1/5τρ), Πολ 7(1), Ντάνστον 16 (5/6δ, 4ρ, 5ασ), Κερκ 6