Ιστορία έγραψε στο ΝΒΑ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, αφού στη νίκη με 106-105 της Οκλαχόμα μέσα στο Ντένβερ σημείωσε το 42ο triple-double μέσα στη σεζόν, ξεπερνώντας το ρεκόρ των 41 που είχε από την περίοδο 1961-62 ο Όσκαρ Ρόμπερτσον. Ο Ουέστμπρουκ, που με τρίποντο στο τέλος χάρισε τη νίκη στους Θάντερ, σημείωσε 50 πόντους, μάζεψε 16 ριμπαόυντ και μοίρασε 10 ασίστ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Θετική ήταν η παρουσία του Γιώργου Παπαγιάννη στην ήττα των Σακραμέντο Κινγκς από τους Χιούστον Ρόκετς, με 135-128. Ο Ελληνας σέντερ πέτυχε 6 πόντους, πήρε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ στα 13 λεπτά που αγωνίστηκε, ενώ δεν έπαιξε ο Κώστας Κουφός. Ένα παιχνίδι που είχε την σφραγίδα του Χάρντεν, αφού πέτυχε triple-double με 35 πόντους, 15 ασίστ και 11 ριμπάουντ.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Νέα Υόρκη-Τορόντο 97-110

Ατλάντα-Κλίβελαντ 126-125 (παράταση)

Ντένβερ-Οκλαχόμα 105-106

Μέμφις-Ντιτρόιτ 90-103

Φοίνιξ-Ντάλας 124-111

Σακραμέντο-Χιούστον 135-128

Λέικερς-Μινεσότα 110-109