Ο Ολυμπιακός είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε συμμετοχή στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» διπλασίασαν τις νίκες τους επί του Ηρακλή, του οποίου επιβλήθηκαν στη Θεσσαλονίκη με 3-0 (3-1 ο πρώτος αγώνας) και στους «τέσσερις» θα αντιμετωπίσουν τον Παμβοχαϊκό.

Τα σετ: 26-28, 15-25, 19-25.

Κηφισιά – Παμβοχαϊκός 2-3

Mετά από συναρπαστικό αγώνα δυόμιση ωρών με πολλές εναλλαγές στο σκορ ο Παμβοχαϊκός νίκησε την Κηφισιά με 3-2 και 2-0 νίκες προκρίθηκε στα ημιτελικά των πλέι οφ. Στον ημιτελικό ο Παμβοχαϊκός θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό. Η Κηφισιά προηγήθηκε 2-1 σετ και 12-10 στο τάι μπρέικ αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα. Μετά την ήττα η Κηφισιά ολοκλήρωσε την πορεία της στην εφετινή σεζόν καταλαμβάνοντας την 5η θέση στην κανονική περίοδο.

Τα σετ: 24-26, 25-23, 25-23, 21-25, 14-16.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΠΑΟΚ 1-3

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ στο 1ο σετ αλλά οι πρωταθλητές με μεγάλο πρωταγωνιστή στον Σάσα Στάροβιτς πέρασαν στην αντεπίθεση και πήραν τη νίκη με 3-1. Ο ΠΑΟΚ στον ημιτελικό με πλεονέκτημα έδρας θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό ή, τον Φοίνικα Σύρου.

Τα σετ: 25-16, 15-25, 21-25, 20-25.

Μετά από μεγάλο ντέρμπι και αγώνα που είχε συγκλονιστική εξέλιξη ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-2 τον Παναθηναϊκό και ισοφάρισε με 1-1 τις νίκες στη σειρά των προημιτελικών της Α΄φάσης των πλέι οφ. Έτσι η πρόκριση για τα ημιτελικά που περιμένει ο ΠΑΟΚ θα κριθεί σε τρίτο αγώνα την Πέμπτη 6 Απριλίου στο γυμναστήριο του Πανελληνίου.

Ο Φοίνικας πίεσε με το σερβίς του τον Παναθηναϊκό και είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μρντακ, Δημητριάδη, Χήρα και Τουράνιαν, ενώ ο Εφραιμίδης μπήκε αλλαγή στο 2ο σετ και ισορρόπησε την υποδοχή. Ο Παναθηναϊκός μετά το 1ο σετ έκανε λάθη στην υποδοχή, οι επιθετικοί του δεν τελείωσαν τις κρίσιμες φάσεις του τάι μπρέικ και στο φινάλε φάνηκε η κόπωση του Μαρούλη λόγω του τραυματισμού του.

Τα σετ: 3-2 (13-25, 25-19, 25-23, 23-25, 15-10) σε 125′