Ο Κάρλο Αντσελότι συμπλήρωσε χίλια παιχνίδια στους πάγκους και οι παίκτες της Μπάγερν του έκαναν δώρο την επιβλητική νίκη επί του Αμβούργου στην Αλιαντς Αρένα με 8-0! Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι πέτυχε χατ-τρικ, δύο γκολ σημείωσε ο Κομάν και από ένα οι Βιδάλ, Αλάμπα, Ρόμπεν.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος σκόραρε και άνοιξε το δρόμο στην Ντόρτμουντ για την εκτός έδρας νίκη επί της Φράιμπουργκ (3-0).

Η φετινή Χέρτα κοιτάζει ψηλά. Πόσο; Ως την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Παλ Ντάρνταϊ νίκησε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου με 2-0 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, την προσπέρασε και έφτασε στην τέταρτη θέση τη Χόφενχαϊμ (με παιχνίδι περισσότερο), ενώ απέχει μόλις τρεις βαθμούς από την τρίτη Ντόρτμουντ.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το γκολ του Βεντάντ Ιμπίσεβιτς στο 52΄ «ξεκλείδωσε» τους φιλοξενούμενους, με τον Βλάντιμιρ Νταρίντα να «σφραγίζει» τους τρεις βαθμούς επτά λεπτά πριν τη λήξη.

Τα αποτελέσματα στην 22η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Μπάγερν-Αμβούργο 8-0

(17′ Βιδάλ, 24’πεν,42′,54′ Λεβαντόφσκι, 56′ Αλάμπα, 65′,69′ Κομάν, 87′ Ρόμπεν)

Λεβερκούζεν-Μάιντς 0-2