Η Γιουβέντους νίκησε 3-1 στο Σάντσεθ Πιχθουάν τη Σεβίλλη και εξασφάλισε την πρόκριση της στα νοκ-άουτ παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ. Στις 16, συνεχίζουν επίσης Μονακό και Λεβερκούζεν, ενώ ρεκόρ γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης είχαμε στο ματς Ντόρτμουντ-Λέγκια Βαρσοβίας (8-4).

Στο Σάντσεθ Πιχθουάν η Σεβίλλη προηγήθηκε στο 9′ με σουτ του Παρέχα. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Βάσκεθ με δεύτερη κίτρινη (36′). Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο άγγλος διαιτητής Μαρκ Κλάτενμπεργκ έδειξε πέναλτι σε τράβηγμα του Παρέχα στον Μπονούτσι και ο Μαρκίζιο ισοφάρισε. Στο 84′ ο Μπονούτσι με δυνατό σουτ πέτυχε το δεύτερο γκολ της Γιουβέντους, ενώ ο Μάντζουκιτς στις καθυστερήσεις σημείωσε το τελικό 3-1.

Το πιο χορταστικό ματς στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ έγινε στην Βεστφαλία. Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε 5-2 στο ημίχρονο, ένα αποτέλεσμα που είχε διαμορφωθεί από το 32′! Η Λέγκια προηγήθηκε με τον Πρίγιοβιτς (10′),αλλά η Ντόρτμουντ πέτυχε τρία γκολ σε τέσσερα λεπτά με τους Καγκάβα (17′ και 18′) και Σαχίν (20′). Ο Πρίγιοβιτς μείωσε σε 3-2 (24′), τέσσερα λεπτά αργότερα είχε δοκάρι και στο 29′ ο Ντεμπελέ σκόραρε για το 4-2. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ρόις σημείωσε το 5-2. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε στο 52′ για το 6-2. Στο 57′ η Λέγκια μείωσε και πάλι με τον Πούχαρτσικ, ενώ ο Πάσλακ στο 81′ σκόραρε για το 7-3. Δύο λεπτά αργότερα όμως, ο Νίκολιτς σημείωσε το 7-4, ενώ ο Ρόις στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 8-4. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 11 γκολ και είχε σημειωθεί το 2003-2004, στο ματς Μονακό-Λα Κορούνια 8-3.

Στην τελευταία αγωνιστική η Ντόρτμουντ θα διεκδικήσει την πρώτη θέση του 6ου ομίλου, κόντρα στη Ρεάλ στη Μαδρίτη. Η ισπανική ομάδα νίκησε στη Λισαβόνα την Σπόρτινγκ Προηγήθηκε με γκολ του Βαράν (30′), ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζοάο Περέιρα (65′). Παρ’ όλα αυτά, η Σπόρτινγκ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 80′ με πέναλτι του Σίλβα. Στο 87′ ο Μπενζεμά σκόραρε για να δώσει τη νίκη στη Ρεάλ.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Μόντε Κάρλο. Η Μονακό έχασε πέναλτι με τον Φαλκάο στο 11′ (απέκρουσε ο Γιορίς) και το α’ μέρος τέλειωσε ισόπαλο 0-0. Στο β’ μέρος έγιναν όλα σε πέντε λεπτά. Ο Σιντιμπέ στο 48′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, στο 52′ ισοφάρισε με πέναλτι ο Κέιν και στην αμέσως επόμενη φάση, ο Λεμάρ έδωσε τη νίκη στη Μονακό.