Στο «Πάνθεον» του παγκόσμιου ποδοσφαίρου βρίσκεται από το βράδυ της Τρίτης ο Τζίτζι Μπουφόν, όσον αφορά και στους συμμετοχές.

Στον φιλικό αγώνα με τη Γερμανία, στο «Τζουζέπε Μεάτσα» του Μιλάνου, ο τερματοφύλακας της Ιταλίας έφτασε τις 167 διεθνείς συμμετοχές με τη την εθνική

Ο Μπουφόν ισοφάρισε το ρεκόρ του Ίκερ Κασίγιας, που βρισκόταν στην πρώτη θέση της κατάταξης των ευρωπαίων ποδοσφαιριστών με τις περισσότερες συμμετοχές στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας τους και είναι έτοιμος να τον προσπεράσει.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Γουέμπλεϊ, η Αγγλία προηγούνταν της Ισπανίας με 2-0 ως τη συμπλήρωση του 90λεπτου. Οι Ίβηρες του Χουλέν Λοπετέγκι σκόραραν δύο φορές στις καθυστερήσεις και έφυγαν αήττητοι.

Ο Γιάκομπ Γιόχανσον της ΑΕΚ και ο Γεβγέν Σάχοφ του ΠΑΟΚ ξεκίνησαν βασικοί στις νίκες των Εθνικών ομάδων τους. Η Σουηδία νίκησε 2-0 την Ουγγαρία στη

Βουδαπέστη, με τον μέσο της Ένωσης να αντικαθίσταται στο 81΄.

Στο Χάρκοβο, η Ουκρανία νίκησε επίσης με το ίδιο σκορ τη Ρουμανία και μάλιστα ο παίκτης που άνοιξε το σκορ ήταν ο άσος της μακεδονικής ομάδας στο 38΄, ενώ στο 77΄ έγινε αλλαγή.