Με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Αγκάμεζ, Κοκκινάκη ο Ολυμπιακός νίκησε στην Αλεξανδρούπολη τον Εθνικό με 3-στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague και σημείωσε το τρίτο του τρίποντο και συνεχίζει η μόνη ομάδα χωρίς απώλεια σετ. Αυτή ήταν η 10η σερί νίκη του Ολυμπιακού επί του Εθνικού στο πρωτάθλημα.

Η επικράτηση του Ολυμπιακού ήρθε πιο εύκολα απ΄ότι αναμενόταν καθώς η υποδοχή του Εθνικού δεν άντεξε την πίεση και έτσι δε μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός,

Με επίθεση που έβγαζε φωτιές και άγγιξε το 60% σε αποτελεσματικότητα ο Φοίνικας Σύρου νίκησε την Ορεστιάδα 3-0 σετ και σημείωσε την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα αλλά είναι η πρώτη με τρίποντο.

Η Ορεστιάδα ήταν ανταγωνιστική μόνο μέχρι τα μισά του 1ου σετ και με κακή υποδοχή δε μπόρεσε να έχει απαντήσεις απέναντι στον Φοίνικα που ήταν αποφασισμένος και πήρε τη νίκη μόλις σε 71 λεπτά.

Όπως φαίνεται και στο σκορ οι ακρίτες δεν πίεσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ενώ στο 3ο σετ δε μπόρεσαν να συμπληρώσουν διψήφιο αριθμό πόντων.

O Hρακλής παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ από τη Κύζικο Νέας Περάμου νίκησε με 3-1 σετ και πήρε το τρίτο τρίποντο σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα.