Η Μπαρτσελόνα θριάμβευσε επί της Μάντσεστερ Σίτι (4-0) στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε χατ τρικ (17′, 61′ 69′) κόντρα στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, η οποία έμεινε με δέκα παίκτες στο 53′ λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Κλαούντιο Μπράβο (έπιασε τη μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής). Με δέκα τέλειωσε το ματς και η Μπαρτσελόνα, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη (74′) ο Ματιέ. Στο 87′ οι μπλαουγκράνα κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Καμπαγέρο απέκρουσε το σουτ του Νεϊμάρ. Ο Βραζιλιάνος πάντως, σκόραρε δύο λεπτά αργότερα για το 4-0.

Σπουδαίο ματς έγινε στο Σαν Πάολο, όπου η Μπεσίκτας νίκησε 3-2 τη Νάπολι. Η Μπεσίκτας προηγήθηκε στο 12′ με τον Αντριάνο, ισοφάρισε ο Μέρτενς στο 30′, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα, ο Αμπουκαμπάρ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην τουρκική ομάδα. Στο 50′ ο τερματοφύλακας της Μπεσίκτας, Φάμπρι, απέκρουσε πέναλτι που εκτέλεσε ο Ινσίνιε. Στο 68′ η Νάπολι κέρδισε και πάλι πέναλτι, το εκτέλεσε ο Γκαμπιαντίνι και ισοφάρισε. Η Μπεσίκτας όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη και πήρε τη νίκη με γκολ του Αμπουμπακάρ στο 87′ (3-2).

Η Αρσεναλ συνέτριψε την Λουντογκόρετς με 6-0. Τα γκολ: Σάντσες (12′), Γουόλκοτ (42′), Τσάμπερλεν (47′), Οζίλ (57′ και 83′ και 87′).

Το ίδιο εύκολη ήταν και η επικράτηση της Μπάγερν επί της Αϊντχόβεν (4-1), με γκολ που σημείωσαν οι Μίλερ (13′), Κίμιχ (21′), Λεβαντόφσκι (59′), Ρόμπεν (84′). Για την ολλανδική ομάδα είχε μειώσει ο Νάρσινγκ (41′).Με γκολ του Καράσκο στο 62′ η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 1-0 στο Ροστόφ.