H Χιλή νίκησε 2-0 την Κολομβία στον ημιτελικό του Κόπα Αμέρικα , μετά από ένα περιπετειώδη αγώνα στο Σικάγο, που διακόπηκε για περισσότερο από δύο ώρες, λόγω καταιγίδας και θυελλωδών ανέμων και θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Αργεντινή.

Η Χιλή, ήταν ήδη δύο γκολ μπροστά στο ημίχρονο, με τους Αρανγκουίθ (7) και Φουενθαλίδα (11), αλλά οι σφοδρές καταιγίδες που πλησίαζαν το στάδιο, με ανέμους 170 χιλιομέτρων, υποχρέωσαν την παραμονή των ομάδων στα αποδυτήρια και τους φιλάθλους, να βρουν καταφύγιο στις διάφορες εισόδους του σταδίου, περιμένοντας περισσότερο από δύο ώρες για να αρχίσει πάλι το παιχνίδι.

Κεραυνοί, ανεμοστρόβιλοι και δυνατή βροχή μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όταν το ματς άρχισε ξανά οι ομάδες επέστρεψαν σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο. Η Κολομβία, που μάλιστα από το 57 έπαιζε με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής του Κάρλος Σάντσες (με δεύτερη κίτρινη), δεν μπόρεσε να αντιδράσει και θα περιοριστεί σε αγώνα για την τρίτη θέση με τις ΗΠΑ τα ξημερώματα του Σαββάτου.