Ο Αγγελος Βλαχόπουλος ζήλεψε τη δόξα του Βασίλη Σπανούλη και σκοράροντας στο τελευταίο δευτερόλεπτο, έστειλε τον Ολυμπιακό στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στο πόλο!

Ο Ολυμπιακός νίκησε στον ημιτελικό του φάιναλ-6 στη Βουδαπέστη, την ουγγρική Ζολνόκι με 8-7 και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης που είναι προγραμματισμένος για το βράδυ του Σαββάτου. Είναι η τρίτη συμμετοχή του Ολυμπιακού στον τελικό της διοργάνωσης. Θυμίζουμε ότι ο Ολυμπιακός αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης στη Βουδαπέστη το 2002.

Οι Ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν στον τελικό, το Σάββατο στις 22:00, την κροατική Γιουγκ Ντουμπρόβνικ που στον άλλο ημιτελικό έκανε την έκπληξη και νίκησε 15-14 στα πέναλτι (10-10 κανονικός αγώνας) την ιταλική Προ Ρέκο

Οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν να χάνουν 6-3, πέντε λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια όμως έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, ο Πάβιτς πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις και ο Βλαχόπουλος άρχισε να σκοράρει. Ετσι, με σερί 4-0 ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ. Η Ζολνόκι ισοφάρισε ατα 58′ με τον Βάμος και βρέθηκε με παίκτη παραπάνω στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η επίθεση ήαν άσχημη, η μπάλα κατέληξε στον Πάβιτς και στα 4»10 ο προπονητής του Ολυμπιακού Θόδωρος Βλάχος ζήτησε τάιμ-άουτ. Ακολούθησε η μακρινή πάσα του Ντόσκα στον Βλαχόπουλο που σκόραρε για το 8-7.

Η εξέλιξη του σκορ:

1η περίοδος: Μίτροβιτς Στ. 1-0 (π.π.) 6.23, Ντόσκας 1-1 (π.π.) 5.24, Γιούγκερ 2-1 (φουντ.) 3.21, Βλαχόπουλος 2-2 (π.π.) 1.19, Μάνταρας 3-2 (κόντρα) 0.31, Άλεκσιτς 4-2 (περιφ.) 0.00.

2η περίοδος: Γκ. Κις 5-2 (π.π.) 3.28, Μυλωνάκης 5-3 (π.π.) 3.01.

3η περίοδος : Βάμος 6-3 (π.π.) 5.31, Βλαχόπουλος 6-4 (π.π.) 4.53, Βλαχόπουλος 6-5 (περιφ.) 1.48, έχασε πέναλτι Φουντούλης, τόπιασε Νάγκι.

4η περίοδος: Ντόσκας 6-6 (περιφ.) 5.43, Μουρίκης 6-7 (π.π.) 4.47, Βάμος 7-7 (περιφ.) 0.58, Βλαχόπουλος 7-8 (φουντ.) 0.00.

Ζολνόκι (Σάντορ Τσεχ): Νάγκι, Γκότσιτς, Μάνταρας 1, Βάμος 2, Γιάνσικ, Μέτσεϊ, Αλεκσιτς 1, Γιάνγκερ 1, Ντάνιελ Βάργκα, Ντένες Βάργκα, Κις 1, Μίτροβιτς 1, Ντέκερ.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γούνας, Φουντούλης, Σμιθ, Ποντικέας, Ντόσκας 2, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Μάγιαρακ, Βλαχόπουλος 4, Γαλανόπουλος.

Η Γιουγκ Ντουμπρόβνικ στον τελικό

Η Γιουγκ Ντουμπρόβνικ έκλεισε ραντεβού με τους Ερυθρόλευκους νικώντας την ιταλική Προ Ρεκό στα πέναλτι με 15-14 (10-10 κανονικός αγώνας). Ετσι, ο τελικός θα είναι μία άτυπη ρεβάνς του αντίστοιχου αγώνα του 2001 στο Ντουμπρόβνικ, όταν η Γιουγκ νίκησε 8-7 στην παράταση, αφού πρώτα οι διαιτητές είχαν ακυρώσει στην εκπνοή του κανονικού αγώνα πεντακάθαρο γκολ του Χατζηθεοδώρου.

Τα γκολ:

ΓΙΟΥΓΚ ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ: Περόνε 6, Τζόκοβιτς 4, Φάτοβιτς 2, Μάτσαν, Γκαρσία, Μάρκοβιτς

ΠΡΟ ΡΕΚΟ: Φιλίποβιτς 4, Σούκνο 3, Φιλιόλι 3, Ίβοβιτς 2, Ντι Φούλβιο, Πρλαϊνοβιτς