Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση (81-81 κ.α., 95-95 παρ.), ο Αρης νίκησε 108-103 την Κηφισιά και προκρίθηκε με 2-0 στα ημιτελικά των πλέι-οφ της Α1 μπάσκετ.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια το νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου.

«Πάγωσαν» οι φίλαθλοι στο Ζηρίνειο, στο τέλος της 1ης περιδόου, όταν είδαν την ομάδα τους που ήταν ανώτερη του Άρη στο μεγαλύτερο μέρος να βρίσκεται «αγκαλιά» με το 1-1 στη σειρά, αλλά ένας δικός τους παίκτης, ο Τζερμέιν Μάρσαλ να στέλνει σε δεύτερη παράταση το παιχνίδι. Με το σκορ 95-93 υπέρ της Κηφισιάς, ο Μάρσαλ υπέπεσε σε φάουλ στον ΜακΝιλ, ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη και εσκεμμένα αστόχησε στη δεύτερη, αλλά το ριμπάουν κατέληξε στα… σίγουρα χέρια του Στίγκερς στα 4΄΄.

Ο Μάρσαλ έγινε αποδέκτης της μπάλας και αντί να στραφεί προς το άλλο μισό του γηπέδου… σημείωσε… παλικαρίσιο… αυτοκαλάθι διαμορφώνοντας το 95-95 και ο αγώνας θα κρινόταν σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Με τον Μάρσαλ να παρακολουθεί τα τελευταία πέντε λεπτά από τον πάγκο μη μπορώντας να «χωνέψει» ούτε ο ίδιος τι… γκάφα είχε κάνει, ο Άρης είχε εύκολη αποστολή πλέον, με την ψυχολογία των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου στα… τάρταρα. Πρώτος σκόρερ του Άρη αναδείχτηκε ο Ουότερς (29π., 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ αλλά και 8 λάθη).

Στην κανονική διάρκεια, πάντως έχοντας ήδη πετύχει 22 πόντους και 8 ασίστ, ο Ουότερς έχασε… μόνος του λέι απ στη εκπνοή με το οποίο θα χάριζε τη νίκη στην ομάδα του… 10 λεπτά νωρίτερα. Ο Ελ Αμίν είχε ευστοχήσει στη μία από τις 2 βολές, στα 39΄΄. Ο ΜακΝιλ είχε αστοχήσει για τον Άρη πριν, ο Ουάιτ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Ουότερς έχασε τεράστια ευκαιρία να «καθαρίσει» στα 40 λεπτά την πρόκριση στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Στην κανονική περίοδο, μετά το 48-34 υπέρ της Κηφισιάς στο ημίχρονο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη παρατάχθηκε δίχως τον τραυματία Τζαμέλ Χάγκινς (τραυματίστηκε στο 17ο λεπτό του αγώνα). Η Κηφισιά προηγήθηκε με +14 (58-44 στο 25′). Με αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστές τους Ντομινίκ Ουότερς – Τζέικ Κοέν ο Άρης πλησίασε απειλητικά στο -4 (63-59 στο 30′). Στο 32′ ο Ουότερς ισοφάρισε (66-66), αλλά η Κηφισιά απάντησε με επιμέρους σκορ13-2 για το +11 (79-68 στο 35′). Σερί 9-0 του Άρη είχε ως αποτέλεσμα το 79-77 στο 38′.

Με το σκορ στο 80-79 στο 39′ ο Γκίκας αστόχησε σε δίποντο και ο Κοέν έδωσε στον Άρη την πρωτοπορία, 80-81. Με 1/2 βολές του Ελ Αμίν το σκορ πήγε 81-81. Στο φινάλε, ο ΜακΝιλ αστόχησε σε δίποντο, ο Ουάιτ πήρε επιθετικό ριμπάουντ και ο Ουότερς έχασε λέι απ για να δώσει το «διπλό» στον Άρη. Έτσι, το 81-81 στο 40′ έστειλε το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-34, 65-61, 81-81 κ.α., 95-95 (1η παρ.), 103-108 (2η παρ.)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 4, Κασελάκης 24 (3), Χογκ 3, Ελ-Αμίν 24 (3), Γλυνιαδάκης 14, Μάρσαλ 7 (1), Γκίκας 12 (2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 8, Σμιθ 6.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 27 (2), Χάγκινς 6, Σίμτσακ 3, ΜακΝιλ 9, Ξανθόπουλος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Ουότερς 29 (2), Ζάρας 10 (3), Κοέν 13 (3), Μούρτος 8 (2).