Ο Κριστιάνο Ρονάλντο χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ Μαδρίτης επί της Μπαρτσελόνα (2-1) με το 29ο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα. Η Ρεάλ έφυγε από το Καμπ Νου με το τρίποντο για πρώτη φορά μετά το 2012, καθώς μετρούσε τρεις ήττες και μία ισοπαλία. Η ομάδα του Ζιναντίν Ζιντάν δεν βρέθηκε μόνο πίσω στο σκορ αλλά όταν σκόραρε ο Πορτογάλος έπαιζε και με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Σέρχιο Ράμος στο 84΄ με δύο κίτρινες.

Το σκορ άνοιξε ο Πικέ στο 56’, όμως απάντησε μετά από έξι λεπτά ο Μπενζεμά (62’). Οι «μερένχες» ήταν καλύτεροι μετά την ισοφάριση και παρότι έμειναν με δέκα, λόγω αποβολής του Ράμος, και τους ακυρώθηκε (κακώς) γκολ του Μπέιλ πήραν τη μεγάλη νίκη στο clasico με γκολ του Ρονάλντο.

Ανατριχίλα κατά την είσοδο των ομάδων, καθώς το «Καμπ Νου» τίμησε τον Γιόχαν Κρόιφ, που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 69 ετών. Το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι και στο 14ο λεπτό, αφού ο Ολλανδός φορούσε τη φανέλα με το «14» στην πλάτη.

Η Ρεάλ άφησε την «αιώνια» αντίπαλό της στους 76 βαθμούς, έξι περισσότερους από την Ατλέτικο, ενώ η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν μείωσε στους 7 από την κορυφή.