Η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, αρχίζει πλέον να δείχνει τα δόντια της. Θριάμβευσε στο Λονδίνο επί της Τσέλσι με 3-1, στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ και πέρα από τους τρεις βαθμούς είναι μία νίκη ψυχολογίας. Αντίθετα, η ήττα αυτή βυθίζει ακόμα περισσότερο την Τσέλσι στην αγωνιστική κρίση με τη θέση του Ζοζέ Μουρίνιο να είναι πλέον επισφαλής.

Στο Στάμφορντ Μπριτζ λοιπόν, η Τσέλσι προηγήθηκε με κεφαλιά του Ραμίρες στο 4'. Η Λίβερπουλ ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με εξαιρετικό σουτ του Κουτίνιο. Ο ίδιος παίκτης με νέα καταπληκτική προσπάθεια στο 74' σκόραρε για το 2-1 και ο Μπεντέκε στο 83' διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Τσέλσι: Μπέγκοβιτς, Ζουμά, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα (76' Φαλκάο), Ραμίρες, Μίκελ (70' Φάμπρεγας), Γουίλιαν, Αζάρ (59' Κένεντι), Όσκαρ, Ντιέγκο Κόστα

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Σακό, Μορένο, Μίλνερ (64' Μπεντέκε), Λούκας, Τσαν, Λαλάνα (91' Λόβρεν), Κουτίνιο, Φιρμίνο (76' Άιμπ)