Η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, αρχίζει πλέον να δείχνει τα δόντια της. Θριάμβευσε στο Λονδίνο επί της Τσέλσι με 3-1, στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ και πέρα από τους τρεις βαθμούς είναι μία νίκη ψυχολογίας. Αντίθετα, η ήττα αυτή βυθίζει ακόμα περισσότερο την Τσέλσι στην αγωνιστική κρίση με τη θέση του Ζοζέ Μουρίνιο να είναι πλέον επισφαλής.

Στο Στάμφορντ Μπριτζ λοιπόν, η Τσέλσι προηγήθηκε με κεφαλιά του Ραμίρες στο 4′. Η Λίβερπουλ ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με εξαιρετικό σουτ του Κουτίνιο. Ο ίδιος παίκτης με νέα καταπληκτική προσπάθεια στο 74′ σκόραρε για το 2-1 και ο Μπεντέκε στο 83′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Τσέλσι: Μπέγκοβιτς, Ζουμά, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα (76′ Φαλκάο), Ραμίρες, Μίκελ (70′ Φάμπρεγας), Γουίλιαν, Αζάρ (59′ Κένεντι), Όσκαρ, Ντιέγκο Κόστα

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Σακό, Μορένο, Μίλνερ (64′ Μπεντέκε), Λούκας, Τσαν, Λαλάνα (91′ Λόβρεν), Κουτίνιο, Φιρμίνο (76′ Άιμπ)