Αγρίεψε ο Κριστιάνο Ρονάλντο και ξέσπασε στην Εσπανιόλ. Ο πορτογάλος άσος πέτυχε πέντε γκολ στο επιβλητικό εκτός έδρας 6-0 της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Εσπανιόλ, στην 3η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Ρονάλντο πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο 20λεπτο (7′, 17′ πεν, 20′), ενώ σκόραρε και στο 62′ και 81′ χάνοντας για λίγο ένα ιστορικό ρεκόρ (δύο χατ-τρικ ανά ημίχρονο)! Το έκτο γκολ των Μερένγκες σημείωσε ο Καρίμ Μπενζεμά στο 28′.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, έφτασε τα 230 γκολ στο πρωτάθλημα με την φανέλα της Ρεάλ, ξεπερνώντας τον Ραούλ που είχε 228.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 2-1 στο Βιθέντε Καλντερόν την Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο Τόρες στο 51′ έκανε το 1-0 για την Ατλέτικο, ο Νεϊμάρ στο 55′ ισοφάρισε και ο Μέσι στο 77′ πέτυχε το τελικό 2-1 για την Μπαρτσελόνα.